Home , Avrupa , Ulm Tohum Kültür Merkezi Tarafından Laz Marks Gösterisi

Ulm Tohum Kültür Merkezi Tarafından Laz Marks Gösterisi

ULM |11.12.2017| Ulm Tohum Kültür Merkezi tarafından Burgerzentrum’da Laz Marks politik stand-up gösterimi yapıldı.

Türkiye’de 80 ayrı il ve ilçede sergilenen oyununun Rize’deki gösterimi sonrasında yapılan şikayet nedeniyle oyunun yönetmeni oyuncusu Haldun Açıksözlü „Başbakan’a hakaret ettiği“ iddiasıyla yargılandı. Almanya’nın Ulm kentinde sergilenen oyunun, iki hafta önce Iğdır’da „OHAL“ gerekçesi ile yasaklanmış oluşu Ulm’de kitleler içerisinde daha da büyük ilgi uyandırdı.

Saat 19.00’de başlanan ve kitlesel katılımın bulunduğu etkinliğe ATİF temsilcisi, seyircileri açılış konuşmasıyla karşıladı.

Konuşmada; tüm Dünya’da gelişen ve Almanya’da son genel seçimlerde korkunç bir tablo olarak duran ırkçılık, gericilik ve milliyetçilik ele alındı. Göçmenlerin üzerine düşen görevler dile getirildi. Bununla birlikte günümüzde kutlanılan Büyük Ekim devrimiyle başlatılan enternasyonal dayanışmanın önemi anlatıldı. Tüm mücadele alanlarının içerisinde sanatın neler yarattığını ve emekçiler için nasıl büyük bir silah olduğu vurgulandı. Konuşmanın bitimiyle sahne “Laz Marks’a“ verildi. İki bölümden oluşan ve toplam 90 dakika süren oyun seyirciler tarafından büyük ilgiyle izlendi. Materyalizm, meta, artı-değer, emek, para ve güncel durum, politik stand-up biçimiyle kahkalar içerisinde seyircilerle bütünleşti. Oyuncu seyircilerin alkışlarıyla sahneden ayrıldı.

Etkinlik Tohum Kültür Merkezi yönetim kurulu üyesinin AGİF, HDK-A ve kendilerinin etkinlik takvimini sunmasıyla sonlandırıldı.