Home , Haberler , HDP Amed mitinginde bombalı saldırı

HDP Amed mitinginde bombalı saldırı

hdp-miting-patlamaHDP Amed mitingine yapılan bombalı saldırının sonucları belli olmaya başladı..Gerçekleşen saldırıda bazı kişilerin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Net gelen bilgiler arasında ise ameliyata alınan 16 yaşındaki Ramazan Yıldız‚ın kurtarılmadığı öğrenildi. Veni Vidi Hastanesi’nde de 1 yaralının hayatını kaybettiği belirtiliyor.  Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi’ne 40 yaralı, Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’ne 140 yaralı, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne 25’i acil ameliyata alınan 75 yaralı, Veni Vidi Hastanesi’nde 5’i ağır 35 yaralı ve Bağlar Özel Hastanesi’ne 60 yaralının kaldırıldığı belirtildi. Bunun yanı sıra kentte bulunan diğer özel hastanelere de çok sayıda yaralının sevk edildiği bildirildi.

Yaralılardan 35 kişinin ismi öğrenildi. Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi ile Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan 35 yaralının isimleri şöyle: Ramazan Yıldırım, Çerbetin Çeli, Orhan Dolcan, Yasemin Çiçek, Sinan Sütçü, Hatice Ertuğ, Ali Çakmak, Erhan Ordu, Cengiz Yavuz, Yusuf Akyıl, Mehmet Ali Aydı, Ozan Okur, Ali Akol, Aynur Deniz, Veysi Karakuş, Mikail Yıldız, Orçun Erdoğan, Abdullah Ekin, Onur Özyol, Amed Yılmaz, Mehmet Sancar, Faik Güneş, Orhan Erdem, Filiz Koyun, Serkan Akay, Nurettin Ayran, Münevver Bayram, Mehmet Erbeg, Yasemin Pehlivan Çiçek, Şükran Karakuş, Hasan Oruç, Ümit Adamak ve soy isimleri öğrenilemeyen Gamze, Nuran ile Vedat.

Hastanede tedavi altına alınanların vücutlarında bilyeler çıktığı öğrenildi.

Demirtaş: Sabır ve sükunetle çalışmayı sürdüreceğiz

Resim2

Bombalı saldırılar sonrası halka seslenen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, saldırılara karşı örgütlülük ve başarı çağrısı yaptı. „Önümüzdeki seçim mutlaka gerçekleşecek, sandık kurulacak. Biz kazanacağız, barış kazanacak“ diyen Demirtaş, seçim çalışmalarını ise sonuç alınıncaya kadar aynı coşku ve disiplinle yürütme çağrısı yaptı.

Bombalı saldırı sonrasından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş,  miting alanından DBP İl Binası önüne geçen onbinlere seslendi.  “Katil Erdoğan” sloganlarını atan kitle karşısında konuşan Demirtaş  “Elbette bu yürüyüşü durdurmak isteyecekler. Her yerde bizi can evimizden vurmaya çalıştılar. Bizim ihtiyacımız olan şey ise barış. Ne yaparlarsa yapsınlar inadına bu ülkeye barış gelecek, bunu sizler sağlayacaksınız

Bakın bugün, patlamanın olduğu saatten bu yana, Türkiye’nin dört bir yanından bizi arıyorlar. Yüreğimiz, dualarımız sizinle diyorlar. Yüreği barış için atanların gönlü bizden yana.

Nasıl bir coşku, heyecanla şimdiye kadar çalışmalarımızı yürütmüşsek, resmi sonuçları alana kadar çalışmalarımızı aynı heyecanla yürüteceğiz.

HDP bu tür tezgahlara düşecek bir parti değil. Seçimlerden alacağımız sonuç Türkiye’ye nefes aldıracak. Aynı sabır ve sükunetle çalışmayı sürdüreceğiz.

Alanda gösterdiğiniz disiplin çok daha büyük bir faciayı engelledi. Yüz binlerce insan, kadın, çocuk izdiham yaşayıp birbirini ezsin istediler. Başarmak zorundayız değerli kardeşlerim.

Bu saldırının arkasındaki güçler inşallah ortaya çıkar. Bunun bir saldırı olduğu netleşirse, saldırının failleri açıklanırsa tüm Türkiye rahatlar, bunların üstünün kapatılmaması gerekir.

İnsanlık mücadelesi yürütüyoruz, sadece kendimiz için değil, tüm Türkiye’ye nefes aldırmak için yollardayız.

Bizler yola çıkarken tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzu, kimin tekerine çomak soktuğumuzu biliyorduk.

Önümüzdeki seçim mutlaka gerçekleşecek, sandık kurulacak. Biz kazanacağız, barış kazanacak, özgürlük kazanacak. 7 Haziran akşamı ülkeye büyük insanlığı hediye edeceğiz.”

scroll to top