Home , Avrupa , Ücret Eşitsizliğine Hayır

Ücret Eşitsizliğine Hayır

ATİK İsviçre Komitesi, YDG ve Yeni Kadın „Eşit ise eşit ücret“ talepli İsviçre merkezi örgütlenen eylem için çağrı yaptı

ÇAĞRI

Eşitsizliklerle dolu yaşamda eşitsizliğin katmerlisini yaşayan kadın işçilerin öncülüğünde eşit ise eşit ücret talebi çerçevesinde 22 Eylül 2018 tarihinde Bern Parlemento binası önünde bir miting düzenlenecek.

Eşit ise eşit ücret; kadınların yıllarca verdikleri mücadelelerle elde ettikleri bir hak olmasına ve 37 yıldır İsviçre Anayasası’nda yer almasına rağmen, pratikte kadınlar hala ucuz ve yedek işgücü görülmekte, eşit ise eşit ücret alamamaktadırlar.

„Eşit ise eşit ücret“ yasalarla kabul edilmiş ve kazanılmış bir hak olmasına rağmen tam tersi uygulamada ciddi sorunlar yaşanmakta. BAŞS’in (İş ve Sosyal Politikaları Araştırma Bürosu) UNİA (işçi sendikası) için Mayıs 2018’de yapmış olduğu bir araştırmaya göre; üretime katılan her kadından iş hayatı boyunca ortalama 303.000 İsviçre Frangı (CHF) çalınıyor. Yani; emekçi kadının cüzdanından senede 7.080 CHF çalınırken, bu rakam her ay için 590 CHF çalındığı anlamına geliyor. Bu katmerli sömürüye kadınlar, ucuz işgücü görüldükleri için maruz kalıyorlar. İsviçre’de kadınların maruz kaldığı bu soygunun yıllık toplam miktarı neredeyse 10 milyar CHF!.. Bu soygun, kadınlar emekli olduklarında da daha az maaş almalarına neden olmakta… Kadınların emekli maaşları, erkeklerin emekli maaşı ortalamasından yaklaşık %37 daha düşük. Bu bir skandal ve büyük bir haksızlık!…

22 Eylül’de Bern’de Parlamento Binası Önündeyiz

ATİK İsviçre Komitesi, YDG ve Yeni Kadın olarak tüm aktivistlerimizi, devrimci demokrat kamuoyunu UNİA ve SGB/USS`nin 22 Eylül 2018 tarihinde “Eşit İse Eşit Ücret, Ücret Eşitsizliğine ve Ayrımcılığına Son” şiarı ile düzenlediği eyleme çağırıyoruz.

scroll to top