Home , Haberler , Tutsak Partizan Kürt halkına karşı yapılan katliamlara karşı suç duyurusunda bulunmasına “ Cumhurbaşkan’ına hakaret “ davası!

Tutsak Partizan Kürt halkına karşı yapılan katliamlara karşı suç duyurusunda bulunmasına “ Cumhurbaşkan’ına hakaret “ davası!

Türkiye |14.02.2017| Geçtiğimiz yıl Türkiye Kürdistanı’nda çeşitli kentlerde Kürt halkının evlerini yıkarak katliamlar gerçekleştiren devlet yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunan ve ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olan Tutsak Partizan İsmail Yılmaz’a hakkında açılan “Cumhurbaşkanına hakaret” davasından ceza verildi.

1 Kasım 2015 seçimleri sonrasında Türkiye Kürdistanı’nda bulunan ve direniş merkezi haline gelen kentlere saldıran faşist devlet, burada MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de istediği gibi “taş üstünde taş, baş üstünde baş” bırakmama adına katliamlara girişmiş, halkın evlerini, yaşam alanlarını yıkmış ve talan etmişti.

 

Tutsağın suç duyurusundan “dava” yaratan “yargı” zihniyeti!

Buna dönük bir tepki de Kandıra 1 Nolu F Tipi Hapishane’de tutulan ve ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olan Tutsak Partizan İsmail Yılmaz’dan gelmiş, Yılmaz Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı, Sağlık Bakanı ve İçişleri Bakanı gibi devlet yetkilileri hakkında 20 Ocak 2016 tarihinde suç duyurusunda bulunmuştu. Yılmaz’ın bu suç duyurusuna yanıt gelmezken, Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı, bu dilekçeyi “suç unsuru” saymış ve içerisinde Cumhurbaşkanı ve bakanlara dönük “hakaret” içeren ifadeler olduğunu iddia ederek, tutsak Yılmaz hakkında soruşturma başlatmıştı.

Yılmaz’ın dilekçesinde yer alan ve “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasına neden olan ifade ise şu şekilde: “Başta bu faşist, bu ırkçı, bu iktidarını kan üzerine kuran R. T. Erdoğan olmak üzere (…) hakkında Kürt halkına karşı katliam yaptıkları, halkı göçe zorladıkları, evlerini yaktıkları, yıktıkları ve halka yalan-yanlış beyanda bulundukları için suç duyurusunda bulunarak gereğinin yapılmasını ivedilikle istiyorum.

 

Bu ceza katliamın dile getirilmesin korku, devrimci tutumdan rahatsızlıktır!

Geçtiğimiz yıldan itibaren süren bu davanın 12 Ocak’ta görülen 5. duruşmasında Tutsak Partizan hakkında “ceza” verildi. Hakaret suçlamalarını kabul etmediğini ve yazdıklarının siyasi olduğunu belirten Yılmaz, daha önceki ifadelerini tekrar ettiğini belirtirken; mahkeme heyeti kendisi ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olan Yılmaz hakkında 1 yıl 5 ay hapis cezasına karar verdi.

Heyetin açıkladığı karar ise bu yargılamanın üzerinden yükseldiği siyasi saikleri ortaya serer niteliktedir. Heyet, tutsağın dilekçesindeki görüşleri ısrarla savunmasından ve devrimci kimliğinden duyduğu rahatsızlığı, Kürdistan’da yaşanan katliamların dile getirilmesinden duyduğu korkuyu kararına da yansıtmıştır.

 

Heyet, verdiği “cezaya” ilişkin şu savunularda bulundu:

“… suçun işleniş şekli ve özellikleri, sanığın kastının yoğunluğu, zarar ve tehlikenin ağırlığı göz önünde bulundurularak…”

“Sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, yargılama sürecindeki davranışları ve pişmanlık göstermeyerek hakaretlerini sürdürmeye devam ettiği anlaşıldığından…”

“Sanığın işlediği suçtan dolayı pişmanlık duyduğunu gösterir somut bir davranışının bulunmaması ve sabıkasına konu kayıtların niteliği nedeniyle mahkememizde sanığın yeniden suç işlemeyeceği yönünde olumlu kanaat oluşmadığından…”

Kaynak : Özgür Gelecek

scroll to top