Home , Haberler , „Türk Adaleti’nden” şaşırtmayan karar: Tecavüzcü Musa Orhan serbest bırakıldı

„Türk Adaleti’nden” şaşırtmayan karar: Tecavüzcü Musa Orhan serbest bırakıldı

Haber Merkezi | 26.08.2020 |Batman’da 18 yaşındaki İpek Er.’e tecavüz eden ve intiharına sebep olan Uzman Çavuş Musa Orhan, kamuoyunun baskısının ardından tutuklanmıştı. Musa Orhan bir haftalık tutukluluktan sonra tahliye edildi.

Musa Orhan için geçen hafta tutuklama kararı verilmişti. Hazırlanan iddianame ile birlikte Orhan’ın tutuklanmasına yönelik Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi yakalama kararı çıkarmıştı. Mahkemenin verdiği karar sonrası teslim olan Orhan cezaevine konulmuştu.

Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş; tutuklama kararına itiraz etti. Avukat Akkuş, itiraz dilekçesinde müvekkilinin kaçma şüphesinin bulunmadığını öne sürdü. İtirazı değerlendiren Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Avukat Akkuş’un itiraz dilekçesinde belirtilen hususları yerinde görerek tecavüz şüphelisi Orhan’ın tahliyesine karar verdi. Karar kısa süre içinde Orhan’ın tutuklu bulunduğu hapishaneye ulaştı. Hapishane idaresi kararla birlikte Musa Orhan’ı serbest bıraktı.

İlk duruşma Ekim ayında

İpek Er’in ölümüne ilişkin soruşturma Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülürken, Musa Orhan’a yönelik ‘nitelikli cinsel saldırı’ davasının ilk duruşması ise önümüzdeki ekim ayında Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

scroll to top