Anasayfa , Haberler , TC’nin “Adaleti”: Sarısülük ailesi sanık kürsüsünde!

TC’nin “Adaleti”: Sarısülük ailesi sanık kürsüsünde!

ethemANKARA-18-10-2014- Gezi İsyanı eylemleri sırasında Ankara Güvenpark’ta polis Ahmet Şahbaz’ın silahından çıkan kurşunlarla katledilen Ethem Sarısülük’ün ailesi hakkında dava açıldı, davanın ilk duruşması bugün 5.Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

Katile 7 yıl, aileye 10 yıl!

Ethem Sarısülük’ün katledilmesinin ardından görülen davanın ilk duruşması 23 Eylül 2013 tarihinde Ankara Adliyesinde görülmüştü. Davanın ilk duruşmasında yüzlerce polis ve askerin duruşma salonuna doldurulmasını ve katil Ahmet Şahbaz’ın salona peruk, bıyık, gözlük takılarak tanınmayacak şekilde katılmasını istemeyen aile, avukatlar, polislerin duruşma salonundan çıkartılmasını ve katile takılan şeylerinin çıkartılmasını istemiş ancak mahkeme heyeti bunu reddetmişti. Çıkan arbede sırasında mahkeme salonu karışmış, ardından katil Şahbaz darp edildiği gerekçesiyle Ethem’in kardeşleri Cem, İkrar, Mustafa Sarısülük, annesi Sayfi Sarısülük’ten şikâyetçi olmuştu. Katil Ahmet Şahbaz’a 7 yıl hapis cezası veren TC’nin hukuk sistemi, savcılığın aile hakkında 10 yıl 5 aya kadar hapis cezası istemesiyle “adaletini ” ortaya koymuştur.

“Bu cezayı almaktan onur duyarız”

Ailenin kimlik tespitinin ardından İkrar Sarısülük ifadesinde “Karşımıza çıkardığınız bu katil, abimi öldürdü, sizin beton yığını adalet saraylarınızdan adalet bekledik, ancak siz karşımıza yüzlerce polisi çıkardınız” dedi. Ardından Mustafa Sarısülük, mahkeme heyetinden Ethem’i öldürenin yüzünü görmek istemelerine rağmen, polisin duruşma salonunda provakasyon yarattığını belirtti. Sarısülük, verilecek cezanın kardeşleri Ethem’in katiline hakaret ettikleri gerekçesiyle verilecekse cezayı almaktan gurur duyacaklarını söyledi.

Anne Sayfi Sarısülük, ölene kadar mahkemelere gelip gitmeye devam edeceklerini belirterek,”Oğlumun hakkını aramaya devam edeceğim” dedi.Ethem’in abisi Cem Sarısülük de ifadesinde “ Ne olmuşsa salondaki polislerin tahrikleri yüzünden olmuştur” sözleriyle polisin provakasyonuna değindi.

“Katil kelimesi hakaret değildir”

Mahkemeye çok sayıda avukat katılırken, ailenin avukatlarından Eylem Hakverdi, katil kelimesinin ispatlanabileceği, bu yüzden de hakaret sayılmaması gerektiğini söyleyerek, mahkeme heyetine, “İntikamı engellemek istiyorsanız, adaleti sağlamanız gerekir” dedi. Avukat Kazım Bayraktar, sanığın perukla gizlenmesiyle delil karartması suçu işlendiğini, katilin yüzünü görmek isteyen ailenin gayet haklı olduğunu ve yapılanın bir provakasyon olduğunu belirtti.

Katil Ahmet Şahbaz duruşmaya telekonferans yoluyla katılırken hapishanede tıpkı diğer katiller gibi “iyi bakıldığı” gözlemlendi. Şikâyetçi olduğunu söyleyen Şahbaz, çevik kuvvet polislerinin arkadaşları olduğunu “Arkadaşlarım mahkemeyi izlemeye gelmişler” şeklinde sözleriyle ifade etti. Anne Sayfi Sarısülük’ün katile tepki göstermesine karşılık anneyi susturmaya çalışan hâkime, Cem Sarısülük, “Oğlunun katilini karşısına dikiyorsunuz, bir de konuşmayın diyorsunuz” şeklinde sözlerle tepki gösterdi.

Mahkeme heyeti, bazı tanıklarının dinlenmesi ve dava dosyasındaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 27 Ocak 2015 tarihine erteledi.