Home , Haberler , Amed’te 3 Kadın’ı yüzbinler bağrına bastı

Amed’te 3 Kadın’ı yüzbinler bağrına bastı

AMED |17-01-2013 |dyb-17-01-13-cenaze-ugurlama Şimdi sıra bir düşün son yolculğundasınız .   Yüreği güzel olanı anlatmak isterim…yüreği bir doruğa sevdalı, yüreği sancılı, yüreği umuda gebe… dönülmez yolda gidenlerin; düşlerini yaratmak , kendi düşlerini büyütmek için, gidişini anlatmak isterim.

Kendi düşüşünü görmemek için kendine sırt çevirenlere inat, bir düş yaratanlar ve kendine yabancılaşmadan kendi duvarını yıkanlardır yüreği güzel olan. Geleneklerinden arınmış bir düş çığlığıdır. Yeniye hasret yeniye sevdalı. Ve yenilerin hiç bitmeyeceğini bile bile bu hasreti ve sevdayı daima yaşamaktır yüreği güzel olan.

Fransa’nın Paris kentine faşist TC tarafından katledilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan gibi bükülmez mızrak uçlarında yaşamaktır yüreği güzel olan.

 

Bugün Amed sokakları 3 karanfil’i saat 9.00’da Özel Bağlar Hastenesi’nde karşıladı. Burada skılıkla “İntikam” “Şehîd namirin” sloganları öfke patlamasıyla atıldı. Acı vardı kuşkusuz. Ancak öfke örtüyordu bazı gerçekleri.

dyb-17-01-13-meydan17Söz verdik size bir kez bu acı intikam olacak

Özel Bağlar Hastanesi önünden kadınların omzunda taşındı 3 yiğit kadın. BDP milletvekillerinin de aralarında bulundu kadın kitlesi öfke ile taşıdılar yoldaşlarını. Kadına vurulan o kara zinciri birlikte parçalamanın, ortak paydanın paylaşımcısı olarak yine bir süreci paylaşıyorlardı yoldaşları ile Sakine Leyla ve Fidan

Sloganlar eşliğinde taşınan cenazeler buradan Batıkent’e getirilen cenazeler önünde saf tutan kitle burada saygı duruşunun ardından “şehîd namirin” sloganlarını gür bir şekilde attı.

Cansız, Doğan ve Fidan’ın fotoğraflarının bulunduğu “Savaşan özgürleşir, özgürleşen güzelleşir, güzelleşen sevilir” pankartının açıldığı alanda yüz binler, “Hepimiz Sakine’yiz”, “Hepimiz Leyla’yız”, “Hepimiz Fidan’ız” lolipop dövizlerini ellerinde taşıyor. Dünden bu yana kepenklerin kapatıldığı Amed sokaklarında kitle siyahlar giyip beyaz fularlar taşıyarak kavganın yasalarını çiziyorlar.

Cenaze töreninde “Roboskî’de Paris’te acıyı öfkeye öfkeyi zafere çevireceğiz” pankartının açıldığı alanda, Lice ilçesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG Askeri Konseyi Üyesi Ertem Karabulut’unda resimleri taşınıyor.

Bu ambiyans öfkenin, acının, örgütlü gücün ve intikam dolu gözlerin kendisini gösteriyor. Bu ambiyans bakanın diline, görenin yüreğine yansır. Bu ambiyansı görenin zihnine “ söz verdik size birkez bu acı intikam olacak” ifadesi koca puntolarla kazınıyor…

dyb-17-01-13-meydan26Hoş geldiniz!

Buradan toplanan on binlerce kitle hep bir ağızdan üç güvercine hoş geldiniz dedi. İlk olarak konuşan Amed BDP Eş başkanı Zübeyde Zümrüt üç kızıl karanfile Amed’e hoş geldiniz çağrısı ile seslendi ilkin. Daha sonra Amed Belediye Başkanı Osman Baydemir yaptığı konuşmada “özgürlük için başkaldıran, kadın özgürlük hareketinin kurucuları Kürdistan sokaklarına hoş geldiniz” dedi.

Baydemir’in ardından konuşma yapan DTK Eş Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’ta birer konuşma yaptılar Türk “bir yandan sürece hassas davranmalıyız diyen TC devleti diğer yandan kandilde Kürt halkının üzerine bombalar yağdırıyor.” derken Tuğluk ise üç güzel kadını selamladı. Türk ve Tuğluk ‘un ardından BDP Eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak’ta birer konuşma yaptılar. Demirtaş “Kürdistanlı üç yüreği Amed’in dışında da görkemli bir şekilde karşılıyalım” dedi. Kışanak ise üç koca yüreğin önünde saygıyla eğiliyorumdedi.

dyb-17-01-13-meydan7Cenaze’de Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in aileleri de yer aldı. Duygulu anların yaşandığı cenaze töreninde Fidan Doğan’ın babası Hasan Doğan yaptığı konuşmada “bugün benim kızımın doğum günü. Doğum gününe hoş geldiniz” dedi. Konuşmanın ardında duygu gözyaşı olup akarken, kirpikler arasında çırpınan gözyaşında öfke parıldadı.

 

Cenaze töreninde ayrıca Partizan, YDK ,YDG SKM ESP SGD ve 78’liler de yer aldı. Partizan gönderdiği çelenk ile kavgada ve bu öfkede yer alacağını belirtti.

 

Cenaze töreninin ardından Sakine Cansız Dersim, Leyla Şaylemez Mersin, Fidan Doğan ise Maraş’a gönderildi.(Özgür gelecek)