Anasayfa , Avrupa , Tarihin Tekerrürü: IG Metall Sıfır Zammı Kabul Etti

Tarihin Tekerrürü: IG Metall Sıfır Zammı Kabul Etti

H.Merkezi|24.03.2020| Almanya’nın en büyük sendikalarından olan IG-Metall, elektro ve metal alanı toplu sözleşmelerinden NRW eyaletinde sonuçlandırdı. Diğer eyaletlere emsal teşkil edecek tolu sözleşmede sıfır zammı kabul ederek, bir yıl boyunca işçilerin zam almadan çalışmasını onayladı. Buna vesile olarakta; işçilerin iş yeri garantisi ve kısa zamanlı çalışmada çok kayıplarının olmamasını öne sürmektedir.

Almanya endüstrisinin ana merkezlerinden olan Ruh havzasını yakından ilgilendiren bu toplu sözleşme 1 Nisan tarihinden itibaren yürürlüğü girecek ve 31 Aralık’ta bitecektir. Yaklaşık 4 Milyon işçiyi kapsayan bu toplu sözleşme, diğer toplu sözleşmeler için emsal teşkil edeceğinden ötürü, pilot toplu sözleşme olarak tanımlanmaktadır. Normal şartlarda yılın başında sonuçlanması gerekirken, bu tahine kadar sarkması ve 3 aylık gecikme süresi için sadece 350 Euro’nun bir defalığına ödenmesi, işçilerin ücretlerine pekte yansımayacaktır.

NRW IG-Metall sendikası bölge başkanı ve baş müzakereci Knut Giesler yapılan sözleşmeye “Şu anda kimse Korona salgınının olağan yaşam ve çalışma biçimlerini ne kadar süreyle ve ne kadar etkilemeye devam edeceğini bilmiyor. Birçok çalışan arasında büyük bir belirsizlik var” diyerek, işçileri ölümle tehdit edip sıtmaya razı etmektedir.

Krona virüsü salgınıyla birlikte sermayeye miyarlar ayıran Alman devleti, faturasını işçilerin sırtına yükleyecektir. Federal hükümet 13 Mart tarihinde işverenler birliği ve sendikalar birliği yöneticileriyle yaptığı toplantıda Korona virüsünün sonuçlarının nasıl işçi ve emekçilerin sırtına yükleneceğinin planının yapıldığı bu toplu sözleşmede bir kez daha görülmüştür.

Sermaye sistemi her dönem krizin faturasını işçi sınıfına yüklemektedir. Dünya çapında etki gösteren ekonomik krizin 2008’de yüzeye faturası da o dönem işçi sınıfına yüklenmişti. Aynı sendika önderliği krizde işverenlere yardımcı olmak için toplu sözleşmede sıfır zammı kabul etmişti. Evet tarih tekrar tekerrür ediyor, IG-Metall önderliği tekrar sıfır zammı kabul ederek, faturayı işçilere ödetmek için işverenlerin koltuk değneği olmuştur.