Home , Avrupa , Garbis Altınoğlu sonsuzluğa uğurlandı

Garbis Altınoğlu sonsuzluğa uğurlandı

BELÇİKA|22.10.2019| Devrim emektarı Garbis Altınoğlu , Belçika’nın Antwerp şehrinde yapılan törenle sonsuzluğa uğurlandı.

14 Ekim günü beyin rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybeden devrim emektarı Garbis Altınoğlu, Belçika’nın Antwerp şehrinde düzenlenen törenle sonsuzluğa uğurlandı.

Tören öncesi Saint Willibrord Kilisesi’nde dini tören yapıldı. ATİK Taraftarları ve Partizan okurlarının da yer aldığı törende, Garbis’in henüz genç yaşlarda devrimci mücadelenin içerisinde yer aldığı ve ömrünün sonuna kadar da mücadelesine devam ettiği vurgulandı. Onun mücadele yaşamı içerisinde; tutarlı, mütevazi, kararlı ve alçak gönüllü özellikleriyle örnek bir karakter olduğu vurgulanarak 80 AFC’sinin işkencecilerine karşı tutumunun da devrim mazisinde yer alacağının altı çizildi.

Düzenlenen törende yoldaşları ve arkadaşları Garbis’in bedenen ayrıldığını ancak devrimci duruşunun ve devrime olan inancının daha diri olduğunu belirtti.

Kilisede yapılan dini törenin ardından mezar başında devrim şehitleri adına saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından Garbis’in cenazesi marşlar ve sloganlarla toprağa verildi. Defin işleminin ardından salonda yapılan anmayla tören sona erdi.

GARBİS ALTINOĞLU KİMDİR?

Altınoğlu, 1946’da Amasya’da doğdu. 1960’lı yıllarda Proleter Devrimci Aydınlık grubundan ayrılarak İbrahim Kaypakkaya ile birlikte TKP-ML, ardından MLKP örgütünün kurucuları arasında yer aldı. 12 Eylül döneminde çok ağır işkencelere maruz kaldı. Altınoğlu, „Ortadoğu/Seçme Yazılar“ (Belge Yayınları) ve „Hikmet Kıvılcımlı’nın Saptamaları Işığında Osmanlı ve Türkiye Tarihine Bakışlar“ (Peri Yayınları) kitaplarını yazmıştı.

 

scroll to top