Anasayfa , Haberler , Taksim Dayanışması Gezi’de forum düzenleyecek

Taksim Dayanışması Gezi’de forum düzenleyecek

Taksim_DayanismasiISTANBUL |08-07-2013 | 6 Temmuz günü Taksim’de bir araya gelen binlerce insana yönelik polis saldırısını kınayan Taksim Dayanışması bir açıklama yayınladı. “Bizler kendiliğinden yeşererek yalnızca İstanbul’a değil tüm Türkiye’ye bir demokrasi örneği olarak yayılan forumlarımızın ışığını Gezi Parkı’na da taşımaya kararlıyız” diyen Dayanışma, bugün (8 Temmuz) saat 19.00’da Gezi Parkı’na çağrı yaptı.

Taksim Dayanışması, 6 Temmuz günü Taksim’de yapılacak eylem öncesi bir araya gelen kitleye saldıran ve Taksim’i yine gaza-dumana boğan devleti kınayan bir açıklama yayınladı.

Açıklamada “Gezi Parkı’nı halka kapatanlara, Taksim Meydanı ve Gezi Parkını kimliksizleştirme, insansızlaştırma ve betonlaştırma planlarının iptaline yönelik mahkeme kararını elden tebliğ etmek; parkımızın açılmasını sağlamak için güle oynaya Taksim’de buluşmaya çalışan yurttaşlarımız yine iktidarın hukuksuz, acımasız şiddet ve saldırısına maruz kalmıştır” denildi.

 

“Palalılar serbest!”

Yapılan açıklamada basına yönelik saldırılar da kınanırken; “Bütün bunların ötesinde yolda gaz ve TOMA saldırısından kaçmaya çalışan, kendilerini koruyacak malzemeleri bile bulunmayan insanlara, polisin gözünün önünde palalarla saldırıldı. Palalarıyla saldıranlara, polis ses çıkarmazken, önce gözaltına alındıkları açıklandı, bugün ise serbest bırakıldıklarını öğrendik” denildi.

 

“İronik açılış!”

Bütün bu şiddetin sorumluları, haklılığımız karşısında büyük bir acz ve telaş içindedir. Bu nedenle de esasen halka kapatılması suç olan parkın açılış seremonileriyle toplumun gözünü boyamaya çalışmaktadırlar” denilen açıklamada “Parkımız bize kapatılmışken, kentin yöneticileri yerine ironik bir şekilde valinin bu açılışı duyurması, yapılan ve yapılacak tüm temsili gösteriler, bu acizliğin hukuksuzluğunu da derinleştirmektedir” vurgusu yapıldı.

 

“Haklıyız ve kararlıyız”

Haklıyız ve kararlıyız” diyen dayanışma; “Bizler 08.07.2013 Pazartesi günü saat 19.00’da kendiliğinden yeşererek yalnızca İstanbul’a değil tüm Türkiye’ye bir demokrasi örneği olarak yayılan forumlarımızın ışığını Gezi Parkı’na da taşımaya kararlıyız” sözleriyle bu akşam için Taksim Gezi Parkı’na çağrı yaptı.