Home , Haberler , Suruç Şehitleri 33 dakikalık oturma eylemi ile anıldı

Suruç Şehitleri 33 dakikalık oturma eylemi ile anıldı

suruç anması1İstanbul: Suruç katliamı 1 yılı geride bırakırken, Suruç Aileleri İnsiyatifi ve Suruç gazileri Kadıköy Halitağa caddesinde bir araya gelerek oturma eylemi gerçekleştirdi. Eylemde, “Kalplerimiz adalet için atsın” yazılı pankart ile Suruç şehitlerinin fotoğrafları taşındı. Suruç’ta katledilen Medali Barutçu’ya atfedilen bu ayın eyleminde, Muş’taki ailesine yönelik saldırı protesto edildi.

Suruç Aileleri İnisiyatif üyesi Hacer Elçin,  bu ayki eylemi Suruç şehidi Medali Barutçu için düzenlediklerini kaydetti. Üç gün önce Medali Barutçu’nun ailesine yapılan baskına tepki gösteren Elçin, mücadelelerini sürdürmeye devam edeceklerini kaydetti.

“Sırf Kürtçe konuştuğu için terörist ilan edildi”

Suruç gazisi Yasin Can, katledilen Medali Barutçu’yu anarak Medali’nin okuduğu Marmara Üniversitesinde Sırf Kürtçe konuştuğu için terörist ilan edildiğini, Okulunda barındırılmadığı için bırakmak zorunda kaldığını belirtti. Yasin Can konuşmasının devamında, “Burada da sistemin çukurlaşmış, despot, barbar yöntemleriyle karşılaştı. Okuldan uzaklaştırıldı. Resimleri sosyal medyada paylaşılarak, ölümle tehdit edildi. Medali’nin hayatı aslında hepimizin yaşamı. Ve O’nun davası da hepimizin davası. O’nun taşıdığı bayrak yere düşmedi. Onlar ölmedi yaşıyor, mücadelemiz sürüyor.“ Şeklinde konuştu.

Kübra’dan haber alınamıyor

Medali’nin abisi Abdurrahman Barutçu eyleme telekonferans yoluyla katıldı. Evlerine yapılan baskın hakkında bilgi veren Abi Barutçu, polisin kız kardeşi Kübra’yı gözaltına almak için geldiklerinde, evde yapılan arama sırasında annesinin polis kurşunuyla yaralandığını söyleyerek „Annemi hemen ameliyata aldılar. Durumu iyi“ dedi. Abdurrahman Barutçu kız kardeşi Kübra’dan 3 gündür haber alamadıklarını kaydetti.

Katliamı “FETÖ” değil devlet yaptı

Ayın basın açıklamasını okuyan Suruç şehidi Vatan Budak’ın babası Murat budak, Suruç aileleri olarak 13 aydır Suruç için adalet istemeye devam ettiklerini belirtti. Budak devletin darbe girişiminden sonra yaptığı tüm katliamları “FETÖ” ye yıkmaya çalıştığını ifade ederek, “Urfa Emniyet Müdürü yakın zamanda Star Gazetesine ropörtaj vererek Suruç Katliamı’nı FETÖ’nün yaptığını söyledi. İçinden geçmekte olduğumuz şu günlerde, siyasal modanın her türlü suçu FETÖ’ye atmak olduğu aşikar. Ancak bizler biliyoruz ki Suruç’ta ve diğer tüm katliamlarda ne idüğü belirsiz bir grubun değil devletin bizzat kendisinin sorumluluğu bulunmaktadır” dedi.

33 dakikalık oturma eylemi, Suruç şehitlerinin isimleri okunduktan sonra sona erdi.

scroll to top