Home , Avrupa , Avusturya’da Baskın!

Avusturya’da Baskın!

HABER MERKEZİ| 13.11.2020 | 9 Kasım Pazartesi sabahı, polis ve istihbarat teşkilatları, Müslüman Kardeşler ve Hamas’ı desteklediği iddia edilen kişi ve derneklere dört federal eyalette baskınlar düzenledi. Graz savcısı tarafından yapılan açıklamada; 60 daire, işyeri ve dernek binasının arandığı ve baskınlarda toplam 30 kişinin tutuklandığını belirtildi.

Graz savcılığı ayrıca 70’den fazla şüpheliyi, çeşitli dernek ve cemiyetleri soruşturmaya devam edeceğini açıkladı. Ev baskınlarının gerekçesi ise ‘’Terör örgütüne üyelik, terörü finanse etme, devlet karşıtı bağlantılar, suç örgütü ve kara para aklama’’ şüphesi.

Viyana saldırısından önce planlanmış

Savcı, baskınların „2 Kasım’da Viyana’da meydana gelen terör saldırısıyla ilgisi olmadığını“ vurguladı. „Presse“ de yer alan bir habere göre, ev baskınlarının „Ramses“ adı altında uzun süredir hazırlık aşamasında olduğu söylendi.

Saldırı bahane edilecek

Viyana saldırısı sonrası Avusturya‘daki başsavcılık, polisin yetkilerini arttırmış; en asgari şüphede dahi ev, dernek ve kişileri arama yetkisi vermişti. Avusturya devleti Viyana saldırısını bahane ederek insanların temel hak ve özgürlüklerine yönelik saldırılarını yoğunlaştıracağının haberini veriyor.

scroll to top