Home , Avrupa , Suç ve Keza Oyunu Köln`de Sahnelendi

Suç ve Keza Oyunu Köln`de Sahnelendi

DUİSBURG|12.10.2019| ATİK’in Avrupa’da organize ettigi Suç ve Keza tiyatro oyununun bir devamı Köln`de dün akşam izleyicelerle buluştu.

Güneş Tiyatrosunun sunduğu, Barış Atay ve Cüneyt Sezer`in oynadığı Suç ve Keza oyunu Köln`de yoğun ilgi gördü. Köln Tohum Kültür Merkezi adına yapılan açılış konuşmasınınn ardından, ATİK Eşbaşkanı Sülayman Gürcan sahneye çıktı. Gürcan konuşmasında; bu oyunun gösteriminde emeğı geçen herkese teşekkür etti ve “Şimdiye kadarki tüm gösterilerde tiyatroya ilgi duyanlar ağırlıklı olarak kadınlar. Kadına yönelik şiddetin ve baskının arttığı böyle bir süreçte kadınların kültür ve sanata ilgi duymaları son derece sevindiricidir. Emperyalistlerin sebep olduğu savaşların en büyük acısını kadınlar ve çocuklar yaşamakta,on binlerce çocuğun organları, organ mafyası tarafından alınıp satılmakta ve yine binlerce çocuk evlat edinme adı altında pedofillere satılmaktadır. Irkçı saldırılar Almanya`da giderek artmaktadır. Halle’de Sinagog`a yapılan saldırı sonucu 2 kişinin hayatını kaybetmesi ırkçılığın geldiği boyutu göstermektedir. Halle`de yapılan ırkçı faşist saldırıyı kınıyor, ırkçılığa karşı mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz” dedi.

Ayrıca Türk devletinin Rojava’ya yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı kınayan Gürcan, herkesi bu saldırılara karşı duyarlı olmaya çağırdı.

Daha sonra tiyatro oyununun gösterimine geçildi. Atay ve Sezer Dostoyevski`nin Suç ve Ceza romanından esinlenerek 153 yıllık yarım kalmış bir  hesabı görmek için yan yana gelen olayın iki kahramanı, insanı değerleri sorgulayarak ve sorunları günümüze uyarlayarak seyirciyle buluşturdu.

Büyük bir beğeniyle izlenen oyun seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.

 

 

 

 

 

 

scroll to top