Home , EMEĞİN GÜNDEMİ , Sendikaya “Dozu Arttır” Çağrısı

Sendikaya “Dozu Arttır” Çağrısı

İstanbul |29.05.2017| Ağır çalışma koşullarına ve emek sömürüsüne karşı Şişecam’da 6 bine yakın işçi, grev yasağına karşı direnişlerini sürdürüyor. Kristal-İş üyesi işçiler, eylemlerinde kararlı olduklarını vurgularken, diğer yandan Kristal-İş’e eylemlerin dozunu arttırma çağrısında bulundu.

Kristal-İş üyesi Şişecam işçilerinin, grev yasağına karşı eylemleri sürüyor. Cam işçileri, bir taraftan kararlılığını vurgularken, diğer yandan sendikaları Kristal-İş’e de eylemlerin dozunu artırma çağrısı yapıyor. “Üretimin durdurulması noktasında daha ileri kararlar alınması gerekiyor” diyen cam işçileri, tüm işçilere ve sendikalara da grev hakkı için dayanışma çağrısını sürdürüyor.

“Taban her şeye hazır”

Evrensel’den Fırat Turgut’a konuşan Lüleburgaz’dan bir işçi, her vardiya değişiminde sloganlar atarak, 1 saatlik üretimi durdurma eylemlerini sürdürdüklerini belirterek, eylemlerin dozunun arttırılması gerektiğini ifade etti. Grev yasağını hatırlatan bir işçi de “Kölece çalışıp aç kalmak serbest, insanca yaşamak için grev yapmak yasak. Yoksulluk sınırı 5 bin TL’ye dayanmış. Yoksulluk sınırının çok altında ücret alan işçi, zam isteyince vermiyorlar. ‘Aç kal’ diyorlar. Biz çocuklarımızın geleceği için buradayız. Çocuklarımızın geleceği için taleplerimiz yerine getirilene kadar mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu. Kristal-İş’e çağrıda bulunan bir başka cam işçisi de, Genel Başkan Bilal Çetintaş’ın fabrikalarda bekleyen işçilerin yanına gelmesi gerektiğine değinerek, “Genel Başkan gelsin, fabrikalarda bekleyen işçilerle görüşsün, toplantılar yapsın. Yol haritası mücadelenin, direnişin olduğu noktada belirlenmeli. Taban her şeye hazır, üretime vurmaksa üretime vurmak. Ne gerekiyorsa yapılmalı” dedi.

“Sendikalar net tavır almalı”

İşverenin, fabrikada bekleyen işçilere yönelik baskılarını hatırlatan başka bir işçi de, sendikanın işverenin baskısına karşı net tavır almasının gerekliliğine dikkat çekerek, “Biz birliğimizi koruduğumuz, olması gereken mücadeleyi verdiğimiz takdirde, işveren işçi çıkarmaya cesaret edemeyecektir” şeklinde konuştu. Cam işçileri tüm baskılara karşı ve grev hakkı için de tüm sendikalara ve işçilere de dayanışma çağrısını yineledi: “Dün metal işçilerinin grevi yasaklandı, bugün bizim, yarın başka işçilerin. Hükümet her fırsatta işverenlerin yanında olduğunu gösteriyor. Bizim de tüm iş kollarından işçiler olarak, birliğimizi göstermemiz gerekiyor. Tüm işçilerin, yasak kararına tepki gösteren tüm sendikaların desteğini bekliyoruz” dedi. (Kaynak:Özgür Gelecek)

scroll to top