Anasayfa , Haberler , Savaşa karşı binler Kadıköy’de buluştu

Savaşa karşı binler Kadıköy’de buluştu

kadıköymitingi_19İSTANBUL |02-09-2013 |  1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Demokrasi ve Barış Platformu’nun çağrısıyla Kadıköy’de gerçekleştirilen mitinge binlerce kişi katıldı.

Partizan, YDG, ESP, BDP, SDP, SYKP, Nor Zartong gibi birçok devrimci demokrat yurtsever kurum Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde toplanarak Kadıköy Rıhtıma yürüdü. Tepe Nautilus kolundan ise KESK, DİSK, İHD gibi birçok demokratik kurum ve sendika miting alanına yürüdü.

Miting boyunca sık sık, “Her yer Rojava, her yer direniş”, “Biji serok Apo”, “Biji berxwedan Rojava”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atıldı.

kadıköymitingi_16

“Gezi’den Lice’ye direnişle zafere, Rojava halkı yalnız değildir” yazılı pankartla Partizan da mitinge Numune Hastanesi önünden yürüyerek katıldı. Partizan kortejinden yürüyüş sırasında sık sık, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Rojava halkı yalnız değildir”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Biji bıratiya gelan” sloganları duyuldu ve yürüyüş sırasında Partizan andı okundu. Ayrıca İzmir Şakran Kadın Hapishanesi’nde çıplak arama işkencesine maruz kalan Yeni Demokrat Kadın aktivisti Gezi tutsağı Elif Kaya gündemleştirilerek, “Tacizci devlet hesap verecek”, “Elif Kaya yalnız değildir” sloganları atıldı.

Mitinge Yeni Demokrat Gençlik de Numune Hastanesi önünde toplanarak katıldı. “Gezi tutsaklarına özgürlük” yazılı pankart açan YDG’liler yürüyüş sırasında sık sık, “Katil devlet hesap verecek”, “Katil polis üniversitelerden defol”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını attı.

Miting programı yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından Gezi direnişinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık alkış eylemi yapıldı. Mitingde ilk konuşmayı İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe yaptı. Efe konuşmasında emperyalistlerin savaş politikalarının Ortadoğu’yu kana buladığını, son süreçte ise ABD ve AKP Hükümetinin işbirliği ile Suriye’ye karşı savaş hazırlığı içerisinde olduğunu belirtti.

Efe’nin ardından HDK İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder selamlama konuşması yaptı. Önder, “Gezi direnişinde hayatını kaybeden yoldaşlarımızı selamlıyorum. Sizin hesabını sormazsak, bu dünya bize haram olsun” şeklinde konuştu. Önderin ardından HDK adına milletvekili Abdullah Levent Tüzel konuşma yaptı. Tüzel konuşmasında ABD’nin Suriye’ye yönelik saldırı durumundan Esad’ın değil Suriye halkının ve bütün Ortadoğu halkının zarar göreceğini belirtti.

Tüzel’in ardından DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve TMMOB İKK sözcüsü Süleyman Solmaz da birer konuşma gerçekleştirdi.

Mitingde son olarak BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yaptı. Demirtaş konuşmasında, AKP’nin bütün savaş politikalarına karşın bugüne kadar Suriye’ye girememesinin tek nedeninin halktan korkması olduğunu belirterek, “Arkasında halk desteği olmayan bir savaş lobisi emellerine ulaşamaz, ulaşamayacaktır” dedi. Suriye halkının Esad yada çeteler arasında tercih yapmaya zorlandığını dile getiren Demirtaş, “Ezilen halklar için üçüncü yol var. O da halkların kendi iktidarını kurduğu anlayıştır” şeklinde konuştu. “Bu alanda halklar var, kadınlar, LGBT’ler var. Burası barış için Türkiye’nin vicdanıdır” şeklinde konuşan Demirtaş mitingin barışın teminatı olduğunu vurguladı. AKP’nin Kürt halkına yaklaşımında bir değişiklik olmadığını belirten Demirtaş konuşmasının devamında, “PKK’lilerin yeri bellidir. Mekapın üstünde göğün altında yaşıyorlar işte. Kandil orada, gel beraber gidelim. Terörist diyerek barışamazsın” dedi.

Miting, Agire Jiyan, Erdoğan Emir ve Grup Vardiya’nın sahne almasının ardından sona erdi.