Anasayfa , Haberler , Ethem’in davasında mahkeme heyeti çekildi!

Ethem’in davasında mahkeme heyeti çekildi!

IMG_8427ANKARA |02-12-2013 | Gezi isyanında başından vurularak katledilen Ethem Sarısülük’ün katili polis Ahmet Şahbaz’ın yargılandığı duruşma, dün( 2 Aralık) sabah saatlerinde Ankara 6.Ağır Ceza mahkemesinde gerçekleşti.

Katilin mahkemeye telekonferans yoluyla dâhil olduğu ancak tanınmayacak şekilde bıyık ve gözlük takıldığı belirtildi. Katil, ikametgâh adresini soran hâkime, “Hiçbir yerde kalmıyorum” şeklinde cevaplandırdı. Olayla ilgili sorulan sorulara bir şey hatırlamıyorum diyen Ahmet Şahbaz “Ethem’in ölümünden taş atan arkadaşlarının sorumlu olduğunu” söyleyerek sözde kendini “aklamaya” çalışmıştır. Katilin avukatı da “Şahbaz’ın katil olmadığını katili görmek isteyenler aynaya baksınlar” dedi. Sarısülük ailesinin avukatlarının yaptıkları savunmalarının ardından duruşmaya 1 saat ara verildi.

Aranın ardından mahkeme heyeti, Sarısülük ailesinin avukatlarının mahkemenin bağımsızlığı konusunda şüphelerini dile getirdiklerini, mahkemenin tarafsızlığı ve adil yargılama hakkı konusunda şüpheler ortaya çıktığı gerekçesiyle mahkeme heyetinin davadan çekilmeye karar verdiğini ve dosyanın bir üst mahkemeye sevk edilmesi kararını açıkladı. Mahkeme heyetinin geri çekilmesinin ardından avukatlar bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Adliye önünde aralarında Partizan ve YDG’nin de bulunduğu birçok devrimci, demokrat örgüt duruşma boyunca sloganlarla halaylarla coşkulu şekilde bekledi. Sabahtan itibaren çok sayıda TOMA, akrep ve polisler adliye önünü ve çevresini abluka altına aldı. Polisle kitle arasında yaşanan kısa bir gerginliğin ardından kitle sloganlar atarak eylemi sonlandırdı.