Home , Avrupa , İspanyol jandarması Katalonya’da operasyon başlattı

İspanyol jandarması Katalonya’da operasyon başlattı

İspanya’da jandarmanın Katalonya’daki bağımsızlık referandumu girişimine karşı başlattığı operasyonda, Katalonya özerk yönetim hükümetine bağlı 9 resmi kuruma baskın yapıldı, 12 kişi gözaltına alındı.
İspanya’da yasa dışı ilan edilmesine rağmen 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu yapma girişiminde bulunan Katalonya özerk yönetimi hükümetinin resmi kurumlarına yönelik operasyon başlatıldı.
İspanyol haber ajansları, savcılık talimatıyla düzenlenen operasyonda jandarma ekiplerinin, Katalonya özerk yönetimi hükümetine bağlı ekonomik işler, çalışma ve sosyal güvenlik, mali işler ve dışişleri gibi bazı kurumların binalarına girerek arama yaptığını duyurdu.
12 kişiye gözaltı
Ulusal basında jandarma kaynaklarına dayandırılarak verilen haberlerde, operasyonlarda 12 kişinin gözaltına alındığı, gözaltına alınanlar arasında Katalonya özerk yönetim hükümeti Ekonomi Bakanlığı Genel Sekreteri Josep Maria Jove Llado’nun da olduğu belirtildi.
Jandarma ekipleri, Katalonya’nın diğer kentlerindeki bazı ayrılıkçı parlamenterlerin ev ve ofislerinde de arama yaptı.
Puigdemont’tan acil toplantı çağrısı
Bu arada Katalonya özerk yönetim hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, kabinesini acil toplantıya çağırdı.
Bağımsızlık yanlısı Katalonya Cumhuriyetçi Solu Partisi (ERC) milletvekilleri, İspanya meclisinde muhalefet partilerinin hükümete karşı sorularını yönelttiği genel kurul oturumunu terk etti.
ERC’nin Meclis Sözcüsü Gabriel Rufian, “İspanyol hükümeti, kirli ellerini Katalan kurumlarının üzerinden çeksin.” ifadelerini kullandı.
ERC’nin aynı zamanda Katalonya Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı olan lideri Oriol Junqueras da Katalan televizyonu TV 3’e verdiği demeçte, “Batı demokrasisinde asla böyle bir şey olmaz. Tüm dünyanın buna karşı olması lazım. Yargıdan bir talimat gelmeksizin yolda tutuklananlar var.” ifadelerini kullandı.
Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı sivil girişimlere öncülük eden Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC), operasyonu protesto etmek için Katalonya özerk yönetimine bağlı Ekonomi Bakanlığı binası önünde toplanma çağrısı yaptı.