Anasayfa , Avrupa , Romanya’da Başbakan’ın istifası eylemleri durduramadı: ‘Yolsuzluk öldürür’

Romanya’da Başbakan’ın istifası eylemleri durduramadı: ‘Yolsuzluk öldürür’

romanya-protesto

Romanya’da bir gece kulubünde çıkan yangın sonucu 32 kişi ölmüştü. Ardından başlayan eylemler Başbakan Victor Ponta’nın istifasına neden oldu ancak protestolar devam ediyor.

BBC’haberine göre, eylemler geçtiğimiz cuma gecesi (30 Ekim) Bükreş’te Colectiv gece kulubünde çıkan ve 32 kişinin hayatını kaybettiği yangının ardından başlamıştı. Bükreş sokaklarında toplanan çoğunluğu genç yaklaşık 10 bin kişi, erken seçim ve daha çok siyasi reform isterken ülkenin diğer kentlerinde de daha ufak çaplı gösteriler düzenlendiğinin haberleri de geldi.

Eyleme katılanlar eski bir fabrika binasında bulunan gece kulubünün, devlete rüşvet verilerek açıldığını ileri sürerken, gece kulübünde yangın ve benzeri durumlara karşı yetersiz önlem alınmış olmasını “yolsuzluğa” bağladı. Eylemlerde sık sık “Yolsuzluk öldürür” sloganları atılırken Başbakan, İçişleri Bakanı ve Belediye Başkanı olaydan sorumlu tutuldu. Eylemlerin devam etmesi sonucu Başbakan Victor Ponto istifa etti.

Başbakan’ın istifa etmesi ülke çağında eylemleri durduramadı. Başta Bükreş olmak üzere birçok kentte “yolsuzluk eylemleri” devam ediyor.