Home , Dünya , Rojava Komutanlığı: 24 Nisan Ermeni soykırımını lanetliyoruz!

Rojava Komutanlığı: 24 Nisan Ermeni soykırımını lanetliyoruz!

imagesErmeni Soykırımı’nın 101. yıl dönümünde Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist (TKP/ML) Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO) Rojava Komutanlığı “101 yıldır unutulması mümkün olmayan 24 Nisan Ermeni soykırımını lanetliyoruz” denilen bir açıklama yayımladı.

E-posta yoluyla elimize ulaşan açıklamada, “Tarihte uygarlıklar halklar haritalardan silinebiliyor. Ancak günümüze dek yaşanan soykırımların izlerini silecek ve yaşanan acıları ortadan kaldıracak bir icat daha bulunamadı. 101 yıl geride kaldı. Ancak yaşanan acılar yok olmadan derin bir yara izi gibi günümüze dek sürüp gelmeye devam ediyor. Suçsuz günahsız bedenler Der zor çöllerinde kum taneciklerine dönüştü. Ancak soykırım anıları toz olup uçamadı. Geride kalanların hafıza ve yüreklerinde silinmeyen derin bir yara olarak kaldı” denildi.

 

“Hiç ara vermeden sayısız suç işlemeye devam etti”

Üç bin yıl boyunca yaşadıkları kadim topraklardan zorla, baskı ve soykırımla Ermeni halkının söküldüğü belirtilen açıklamada,  “İnsanlık tarihine Jenosid (soykırım) olarak geçen bu insanlık suçu, aynı zamanda T.C. faşizminin bir kez daha lanetlenmesi ve yargılanması gereken bir tarihtir” denildi.

Utanç dolu zulüm tarihinin planlayıcısı-uygulayıcısı olan İttihat- Terakki partisi aynı zamanda faşist Kemalist iktidarın doğup-büyüdüğü-beslendiği ilk Türkçü-Turancı parti olması T.C. devletinin soykırımdan kendisini muaf tutamayacağının aktarıldığı açıklamada “Ermeni soykırımı Alman emperyalizminin uşağı İttihat Terakki partisi tarafından planlı-sinsi bir şekilde acımasızca gerçekleştirildi” denildi.

Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin, ulus devlet temelleri ermeni halkının sayısız canı ve kanı üzerinde inşa edildiğinin belirtildiği açıklamada kan ve gözyaşı üzerine kurulan ulus-devletin ermeni soykırımı ile sınırlandırmayıp aynı tarihlerde Asurî-Süryani-Keldani-Rum halklarının da kıyımlardan geçirildiği ifade edildi. Katliamların ardı arkasının kesilmediğinin vurgulandığı açıklamada bunlardan Kürt halkına yönelik olan Ararat (Ağrı)-Koçgiri-Dersim katliamlarının gerçekleştiği belirtildi.

“T.C. devleti tarihi boyunca katliamlarına hiç ara vermeden sayısız suç işlemeye devam etti” denilen açıklamada “TC devleti bütün katliamların planlayıcısı ve uygulayıcısı olan bir suç örgütüdür. T.C. bir soykırım ve katliamlar devletidir. Türk egemenleri olan komprador burjuvazisinin ve toprak ağalarının sermayesi kanlıdır. Yüz binlerce ermeni kadın ve çocuğun kanı üzerine kuruludur. Türk parası üzerindeki Kemal Atatürk’ün resmi kanlıdır” diye belirtildi.

 

“İnsanlık suçu işlemekten başka övünülecek hiç bir şeyi olmayan”

T.C’nin, aldatma ve kandırma üzerine kurduğu sahte özgürlük ve demokrasi politikalarıyla da bilinmesi, tanınması ve yargılanması gereken ikiyüzlü bir devlet olduğu belirtilen açıklamada  “insanlık suçu işlemekten başka övünülecek hiç bir şeyi olmayan TC devleti geçmişte ve bugün yaptıklarının hesabını vermekten kurtulamayacaktır” denildi.

T.C’nin işlediği suçların hesabını vereceği belirtilen açıklamada  “Hiç bir inkar ve öne sürülmeye çalışılan sahte suçsuzluk senaryoları iki yüzlülük dolu yalanlar ne ERMENİ soykırımını ne Asuri-Rum-Keldani katliamlarını ne de bugün işlenen Kürt katliamlarının gerçekliğini örtbas edemez. Toprak ve su kadar gerçek olan taşlara kayalara uçurumlara derin izler bırakarak anıları bugüne kadar silinmeyecek kadar taze olan ermeni soykırımının hesabını faşist TC devleti er ya da geç mutlaka verecektir. TC. Devleti tarih önünde ve ezilen dünya halklarının vicdanında soykırımcı-katliamcı-suç örgütü olma suçundan yargılanmaktan kurtulamayacaktır” denildi.