Anasayfa , Haberler , Putin: Terörün işbirlikçileri tarafından sırtımızdan bıçaklandık

Putin: Terörün işbirlikçileri tarafından sırtımızdan bıçaklandık

s-15707ef8d0bedfa36a0d8b603e23ca8f065e3a4eRusya Devlet Başkanı Putin, Suriye sınırında düşürülen uçakla ilgili yaptığı açıklamada, “Terörün işbirlikçileri tarafından sırtımızdan bıçaklandık” dedi.

Ürdün’de Kral Abdullah ile bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye sınırında düşürülen uçakla ilgili konuştu.

Putin’in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Rus uçağının Suriye’de düşürülmesi olayı terörle mücadele çerçevesinin dışına çıkıyor. Sırtımızdan bıçaklandık” diyen Putin’in konuşmasından öne çıkan bölümler şöyle:

“Rus uçağı ve pilotları, Türkiye için hiçbir şekilde tehdit teşkil etmedi. Bu çok açık.

“Suriye’de düşürülen Rus uçağı, IŞİD’le savaş görevini yerine getiriyordu. Teröristlere önleyici vuruşlar gerçekleştiriyordu.

“Savaş uçağı Türk sınırına 4 kilometre uzaklıktaydı.

“Türkiye, Rusya’nın ABD ile bu tür olayların önlenmesi konusunda anlaşma imzalamış olmasına karşın Rus uçağını vurmuştur.

“Uçağın düşürülmesinin Türk-Rus ilişkilerine ciddi sonuçları olacaktır.

“Rusya, Türkiye’ye sadece komşu olarak değil, aynı zamanda dost bir ülke olarak yaklaşmıştır. Böyle bir adım kimin işine yarardı bilemiyorum ama bizim buna ihtiyacımız yok.

“Türkiye, Rus uçağının düşürülmesinden sonra acilen Rusya ile iletişim kurmak yerine, sanki uçağı Rusya düşürmüş gibi NATO’ya başvurdu.

“Uçağımızın düşürülmesiyle ilgili tüm yaşananları analiz edeceğiz.

* Teröristlerin elindeki bölgelerden büyük miktarda petrol ve petrol ürününün Türkiye’ye gittiğini uzun zamandır biliyoruz. Buradan terörist grupların eline büyük paralar geçiyor.”