Home , Avrupa , Paris`te 10.000 kişi Adalet ve Onur İçin Yürüdü!

Paris`te 10.000 kişi Adalet ve Onur İçin Yürüdü!

PARİS |20.03.2017| 10.000 kişi Adalet ve Onur için yürüdü!

19 Mart günü Paris`te Polis şiddeti ve ırkçılığa karşı adalet ve onur yürüyüşü gerçekleştirildi.

YDG ve Partizan`ın da çağrısını yaptığı eylem Nation Meydanına binlerce insanın toplanmasıyla başladı. Toplanan kitlenin arasında, polis tarafından katledilenlerin aileleri, göçmen örgütler ve yoksul mahalle halkı, fransız devrimci demokrat örgütler de yerlerini aldı.

Polis şiddetine, ırkçılığa, eşitsizliğe karşı gerçekleştirilen yürüyüşte Partizan, YDG ve fransız maoist örgütü OCML VP`nin ortak açtığı pankartla katıldı. „Proleterler, ırkçılığa ve emperyalizme kaşı birleşelim“ yazılı pankartla kitle coşkuyla yürüyüşe geçti. Fransa Maoist Komünist Parti ve Dev Genç`in de katılımıyla bir kızıl blok oluşturuldu.

En önde yürüyen katledilenlerin aileleri ve göçmen örgütlerin arkasında sendikalar, antifaşistler ve farklı fransız örgüt ve partiler destek olarak yürüdüler. Eylem de „fransız, göçmen, aynı patron, aynı mücadele“, „Herkes polisden nefret ediyor“, „polisin mağdurları için adalet“ gibi, polis şiddetine karşı kitlenin öfkesini dile getiren sloganlar atıldı.
Yürüyüşün sonunda, devlet şiddetinin kurbanı olan gençlerin ailelerin ve göçmen örgütlerin aldıkları karara rağmen küçük bir grup polise olan öfkesine yenik düşerek, saldırıda bulundu. Bu davranış medyalara ve polise yine yoksul halkı ve göçmenleri „tehlikeli“ göstermeye fırsat verdi.

Katledilenlerin aileleriyle dayanışma için verilen konsere Kery James, Youssoupha ve Lino gibi fransanın en büyük HipHop artistlerin katılımıyla eylem başarılı bir şekilde sonlandırıldı.

scroll to top