Anasayfa , Avrupa , Özgür Doğan’ın Yurtdışı Edilme Kararı Protesto Edildi

Özgür Doğan’ın Yurtdışı Edilme Kararı Protesto Edildi

AVUSTURYA |03.10.2023| Geçtiğimiz ay Avusturya, Özgür Doğan isimli Kürt sığınmacı Özgür Doğan’ın sığınma talebini altı buçuk yıl sonra reddetmiş ve Doğan’ın Türkiye’ye iadesine karar vermişti. Özgür Doğan’a ilişkin bu kararın iptal edilmesi için birçok kentte eylem ve etkinlikler düzenleniyor.

İnnsbruck’da da merkezi bir caddede saat 14:00’te stant açılarak bilgilendirme ve bildiri dağıtıldı. Caddeden geçen kitleye bildirilerle geniş propaganda yapıldı.

Saat 18:00’de miting başlatıldı. Açılış konuşması Tertip Komitesi tarafında yapıldı. Konuşmada Avusturya’da genel mültecilerin durumuna değinilirken, Özgür’ün mültecilik hakkının reddedilmesinin anti demokratik olduğuna değinildi.

Akabinde ATİK adına yapılan konuşmada insanların yerlerini yurtlarını terk etmesinin sorumlusunun emperyalist-kapitalist sistem olduğuna değinildi. Yine mültecilerin Avrupa’ya gelmek için çıktıkları yollarda yaşadıkları zorluklarına dikkat çekilerek binlerce kişinin bu yolda yaşamını yitirdiği ifade edildi. Avrupa’ya gelebilen mültecilerin ise karşılaştığı sorunların başında ırkçılık ve sömürü olduğuna değinen ATİK temsilcisi Özgür Doğan’ın somut durumunu aktardı.

Bir diğer konuşma da FEYKOM (Avusturya Kürt Dernekleri Federasyonu) adına yapıldı. FEYKOM temsilcisi Kürdistan’daki saldırıların her geçen gün daha yoğunlaştığını ifade ederek Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırılarına dikkat çekti. Temsilci, emperyalistlerin Ortadoğu’da bölüp parçalama ve hakları yok etme dışında başka bir amaçlarının olmadığına söyleyerek, Batı Avrupa’ya gelen Kürtlere politik sığınmacı hakkı verilmediğini, Avusturya’da yoğun bir ret sürecinin yaşandığını vurguladı.

Konuşmaların ardında müzik dinletisiyle etkinlik sonlandırıldı.