Anasayfa , Haberler , ODTÜ Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı

ODTÜ Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı

ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) LGBTİ+ Dayanışması’nın 7-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştireceği ODTÜ Onur Haftası etkinlikleri, Rektörlük tarafından Ankara Valiliği yasağı gerekçe gösterilerek yasaklandı.

Rektörlük, bu yıl 8’incisi düzenlenecek ODTÜ Onur Haftası’nı örgütleyen ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması topluluğuna attığı mailde, topluluğun resmi bir topluluk olmadığını, bu sebeple ve Ankara Valiliği’nin LGBTİ+ etkinliklerini süresiz olarak yasaklaması sebebi ile düzenlenecek etkinliklere izin verilmeyeceğini belirtti.

Rektörlüğün açıklamasından sonra topluluk adına KaosGL.org’a konuşan Özgür, “Sabah Rektörlük ile Devrim Yürüyüşü ve Onur Yürüyüşü ile ilgili toplantıya girmiştik. Rektörlüğün Onur Yürüyüşü ile ilgili Ankara Valiliği ile görüşmesinde valiliğin doğrudan, ‘Bu konuyu açmayalım’ dediği iletildi bize. Ancak görüşmemizde olumlu bir senaryo vardı. Diyalog kanalını açık tutmaya çalışırken birden bu mail geldi. Ardından acil görüşme talep ettik Rektörlük’ten tekrar. Ancak geri dönüş alamadık” diye konuştu.

“Ankara’daki LGBTİ+ etkinlikleri yasağı kaldırılmalıdır!”

Rektörlüğün Onur Haftası ve yürüyüşünü yasaklamasının ardından Uluslararası Af Örgütü etkinliklerin yapılabilmesi için acil eylemlilik çağrısında bulundu. Af Örgütü, paylaştığı açıklamada şunları kaydetti:

“ODTÜ’deki öğrenci gruplarının 31 yıldır düzenlediği yıllık bahar festivali, farklı kültürlerin bir araya geldiği bir kutlama niteliği taşıyor. Onur Yürüyüşü son yedi yıldır festivalin bitiminden bir gün sonra, çok çeşitli öğrenci gruplarının desteğiyle gerçekleştiriliyor. ODTÜ LGBTİ, bu yıl 7 Mayıs’ta başlayacak olan ve ‘kuir salsa dans’ ile kolektif olarak gökkuşağı resmi yapmayı da kapsayan bir etkinlik haftası planlıyor. Ankara’daki Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencilerinin, 12 Mayıs’ta kampüste gerçekleştirmeyi planladığı Onur Yürüyüşü, toplanma özgürlüğü hakkının ihlali olarak Ankara Valiliği ve üniversite yetkilileri tarafından engellenebilir. Yürüyüşün gerçekleştirilmesine izin verilmeli ve Ankara’daki tüm LGBTİ etkinliklerine uygulanan genel yasak kaldırılmalıdır.” (Özgür gelecek)