Home , Haberler , ODTÜ Ayakta!

ODTÜ Ayakta!

ODTÜ-Ayakta-600x335ANKARA | 27 – 12 – 2012 | 18 Aralık’taki polis saldırısı ve Başbakan’ın açıklamalarından sonra, iki gündür okullarını terk etmeyen ODTÜ’lüler büyük bir gösteri düzenliyor. Devrim Stadyumu’nda düzenlenecek olan konser öncesi toplanan öğrencilere, dışarıdan çok sayıda kişi destek veriyor.

ODTÜ’de gerçekleşecek büyük yürüyüş öncesinde sınıflar boşaldı, yerleşkede hayat durdu. Dersler iptal edilirken, üniversiteliler Hazırlık Binası önünde toplandı. Binlerce ODTÜ’lü “AKP defol üniversiteler bizimdir”, “Her yer ODTÜ, her yer direniş”, “AKP’den hesabı gençlik soracak” sloganlarıyla Devrim Stadyumu’na yürüdü. Öğrenciler, burada bedenleriyle “ODTÜ ayakta” yazdı.

Bu arada, ODTÜ’lülerin yürüyüşüne destek vermek için üniversiteye gelen sendika ve meslek odalarından temsilciler ile basın mensuplarının girişine önce izin verilmezken, daha sonra okula alındılar. Hacettepe Üniversitesi öğrencileri de özel güvenlik görevlileri tarafından engellenmeye çalışıldı. Öğrenciler barikatı aşarak ODTÜ’ye girdi.

ABD Büyükelçisi Komer’in arabasının yakılması eylemine katılan 68 kuşağından Tuncay Çelen, yaptığı konuşmada, Sinan Cemgilleri, Taylan Özgürleri, Deniz Gezmişleri ve Mahir Çayanları andı, “Onları bu stadyumda binlerce olmuş halde görüyorum” dedi. Çelen, Başbakan Erdoğan’ın ODTÜ’ye hava basmaya geldiğini söyledi, “Kommer’e de Hasan Tan’a da dersini verdik. ODTÜ herkese dersini verir” dedi.

ODTÜ Araştırma Görevlisi Ercan Bölükbaşı ise ODTÜ’nün ayakta olduğunu bir kez daha gösterdiklerini söyledi. Bölükbaşı, “Erdoğan şovunu üniversitemizde yapabileceğini zannetti ama yanıldı. Erdoğan işgalci gibi hareket etti ama bilmeliydi ki işgalciler her zaman kaybeder. Erdoğan ülkeyi ateşe atmak istiyor fakat bizler ODTÜ varken, biz varken ülkeyi ateşe atamazsınız diyoruz” dedi.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, öğrenci ve öğretim görevlilerini selamladı. Özgen, kamu emekçilerinin haklarını arayan üniversiteliler ile dayanışmayı sürdüreceğini belirtti.

Eylemde yapılan konuşmalarda, Galatasaray Üniversitesi’nde rektörlüğü kuşatan öğrenciler de selamladı.

Devrim Stadyumu’ndaki konserde Sevinç Eratalay, Pınar Aydınlar, Nejat Yavaşoğulları, Redd üyesi Güneş Duru, Marsis, Grup Gündoğarken, Gülsen Tuncer ve Beyoğlu Kumpanya sahne alacak.  (ETHA)