Home , Haberler , Öcalan için süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi kararı!

Öcalan için süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi kararı!

hatip dicle aclik grevi

Amed’de Kürt siyasetinin tüm bileşenleri bir araya geldi. Hazırlığı günler öncesinden yapılmaya başlanan deklarasyon açıklandı. Deklarasyonu, Demokratik Toplum Kongresi(DTK) Eş başkanı Hatip Dicle okudu. DTK binası önünde açıklaması yapılan deklarasyona HDK, KJA, DBP, HDP, DTK, sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri ve belediye eş başkanları katıldı.510 gündür haber alınamayan PKK önderi Abdullah Öcalan deklarasyonun temasını oluşturdu.

Süresiz ve dönüşümsüz açlık grevlerine başlanıyor!

Deklarasyonu okuyan DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, “Gün eylem günüdür”  diyerek 5 Eylül’de süresiz ve dönüşümsüz açlık grevlerine başlanacağını söyledi. Dicle, “Bu açlık grevinin tek talebi vardır; Sayın Öcalan ile hukuk kuralları çerçevesinde görüşme yapılmasıdır” dedi. Açıklama esnasında bina üzerinde bulunan Abdullah Öcalan posteri polis tarafından kaldırıldı. Kitle yaşanan duruma tepki gösterdi.

Açıklanan deklarasyonda şunlar söylendi :

510 gündür sürdürdüğümüz her türlü siyasi, hukuki, diplomatik, insani çaba Hükümet tarafından boşa çıkarılmıştır. Bu nedenle Sayın Öcalan’la avukatları, aile üyeleri veya siyasi bir heyetimiz yüz yüze görüşüp kendisinden sağlıklı bir haber alıncaya kadar yeni bir süreç başlatma kararı almış bulunmaktayız. Bu çerçevede; aramızdan 50 gönüllü arkadaşımız 5 Eylül tarihi itibariyle süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayacaklardır. Bu açlık grevinin tek talebi vardır; Sayın Öcalan ile hukuk kuralları çerçevesinde görüşme yapılmasıdır. Bu doğrultuda öncelikle ilk çağrımız hükümetedir; bu talebimizin her açıdan; siyasi, hukuki, ahlaki, insani meşruiyetinin gözetilerek hemen yarın yerine getirilmesini diliyor ve bekliyoruz. 

Halkımıza ve demokrasi güçlerine de çağrımız şudur; bu son derece makul çağrımıza karşılık verilmemesi durumunda süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayacak olan arkadaşlarımızın etrafında büyük ve görkemli bir sahiplenmeyi gerçekleştirmek üzere herkes hazırlığını ve planlamasını yapmalıdır. Gün eylem günüdür.

scroll to top