Home , Haberler , Öcalan : „Çözüm tek taraflı olmaz“

Öcalan : „Çözüm tek taraflı olmaz“

60369

5 Nisan 2015 tarihinden beri kendisiyle herhangi bir görüşme yapılmasına izin verilmeyen PKK  önderi Abdullah Öcalan’ın dün kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşmesinin ardından Öcalan’ın gönderdiği mesaj, bugün Amed’de yapılan basın açıklaması ile açıklandı. Öcalan mesajında, “Kürt sorunu ağır bir sorundur. Eğer devlet samimi olsaydı bu sorun çözülürdü. Bu kadar insan ölmezdi. Her gün 30 insan ölüyor. Bu halk bunu hak etmemiştir” ifadelerini kullandı. Diğer yandan 5 Eylül’den beri  Amed’de sürdürülen açlık grevi sonlandırıldı.

Amed’de DBP İl Örgütü binasında yapılan açıklamada, ilk olarak Mehmet Öcalan söz aldı ve 2 yıldan bu yana yasal ve hukuki haklarını kullanamadıklarını belirterek, „Bu hakkımız devlet tarafından katledilmiştir. Bu devlet hukuk devletiyse bu yasal ve demokratik hakkımızı vermeliydiler. 2 yıldır aile, 5 yıldan beri avukatlarıyla görüştürülmüyor. Yasal hakkını kullanamıyor. Avukatların hakkı devlet tarafından çiğnenmiştir.

“Çözüm sürecini biz yok etmedik”

Öcalan’ın İmralı’da 3 arkadaşıyla görüşebildiğini aktaran Mehmet Öcalan, Öcalan’ın söylediklerini ise şöyle aktardı: „Tecrit durumu devam ediyor. Durumumda bir sorun yoktur. Bizim projelerimiz vardır. Eğer devlet projelere hazırsa biz 6 ayda bitirebiliriz. Çözüm sürecini biz yok etmedik. Benim yanıma gelen heyete aktardım ve onlar 15 gün sonra yine geleceğiz dediler. Kürt sorunu 40 yıllık değil 100 yıllık 200 yıllık sorundur. Eğer devlet samimi olsaydı bu sorun çözülürdü, bu kadar insan ölmezdi, bu ölümler nedeniyle uyuyamıyorum. Bu ölümleri bu ülke hak etmemiştir. Eğer devlet hazırsa iki adamını buraya gönderir. Bu sorun ağır bir sorundur.

Bizim projelerimiz hazır bu kör bir savaştır. Kimsenin kimseyi yeneceği bir savaş değildir. 30-40 yıldır devam ediyor 80 yıl daha devam edecek belki. Artık bu kan, gözyaşı dursun. Bu çözüm tek taraflı olmaz en büyük taraf devlettir eğer çözüm işaret ederlerse bu sorun çözülür. Bayramdır ve bir ülkede günde 20-30 kişi ölüyorsa o bayram, bayram değildir. Bu bayramı kutlarım ama bu durumda ahlaki değildir. Aydınlara, demokratlara, siyasi partilere tüm insanların bir önce bu sorunun çözülmesi için hareket etmelidir.“

Açlık grevi direnişçileri adına söz alan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ise bugünün 12 Eylül darbesiyle aynı güne denk geldiğine ve darbelerin devam ettiğine dikkat çekerek, „Dün hepimizin gözleri önünde bir darbe yaşandı. Bu zihniyeti şiddetle kınıyoruz. Darbeler çözüm değildir. Bugün Kurban Bayramı. Bu bayramda daha çok dayanışma ve birlik esas alınır ama biz maalesef halk olarak bayramı mezar başında geçiriyoruz“ dedi.

“Direniş bitmedi bu daha başlangıç”

31 Ağustos’ta yaptıkları açıklamayı hatırlatan Güven şöyle devam etti:

Sayın Öcalan ile acil görüşme yapılmasını talep etmiştik ve 50 Kürt siyasetçi, aydın, yazar, sanatçı açlık grevi başlattık. Açlık grevinin tek talebi Sayın Öcalan ile görüşme yapılmasıydı, sağlığından haberdar olmak için bir heyetin ziyaret etmesiydi. Dün Mehmet Öcalan görüşme yaptı. Şimdi bu direnişin ortaya koyduğu şey çok nettir. Biz direndik geçmişten buyana da direne direne de kazandık. Strazburg’da 20 gün, Amed’de 8 günde Öcalan’dan haber aldık. Direnişçilere selam olsun. Ancak biz şunu hep söyledik sadece ondan bir kere haber almak değil, bu tecridin bittiği anlamına gelmez, bizim için direniş bitmedi bu daha başlangıç. Evet bugün bir haber aldık, halk olarak derin bir nefes aldık. Bundan sonra da özgürlüğüne kavuşması, tecridin ortadan kalkması için mücadele devam edecek.Açlık grevine başlarken bir gündemimiz var demiştik bugün itibariyle gerçekleşmiş oldu.Bugün burada açlık grevini sonlandırıyoruz. Bundan sonra mücadelemiz her alanda devam edeceğiz.“