Home , Avrupa , Basel’de Kobani Direnişi Ruhuyla Şehitler Anıldı!

Basel’de Kobani Direnişi Ruhuyla Şehitler Anıldı!

anma 1İSVİÇRE |26.01.2015|İsviçre’nin Basel kentinde 25 Ocak 2015 tarihinde, Kobani Direnişi Ruhuyla, Parti ve Devrim Şehitlerini Anıyoruz! Şiarıyla etkinlik gerçekleştirildi.

Kobani direnişinin ruhuyla yapılan anma etkitliğin salonuna, Komünizm ve Devrim şehitlerinin resimlerinin yanısıra Fransa’da katledilen Sakine Cansız ve yoldaşları, Kobani Şehitleri Ölümsüzdür sloganlı Arin Mirkan, Kader Ortakaya, Sibel Bulut’un pankartları, Enternasyonal savaşcı Barbara Anna Kistler ve Kenan Demir’in resimleri ayrıca Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri imzalı özel bir şehit köşesi süslendi. Oluşturulan köşede son şehit düşen, Nesibe Kaş, Hrant Dink ve Karadeniz şehidimiz Emel Kılınç’ın resimleri güller ve yanan mumlarla süslendi.

Çoşku ve sloganlar eşliğinde PARTİZAN ailesi adına yapılan selamlamayla başlanılan anma etkinliğine, Komünizm ve Devrim şehitleri için yapılan saygı duruşu ile devam etti.

TKP/ML adına güne ilişkin yapılan açılış konuşmasında, Ocak ayı parti ve devrim şehitlerinin anmanın önemi, Fransa’da yapılan katliam, Kobani direnişinde bulunan TİKKO gerillalarının yürüttüğü savaşa dikkat çekildi. Almanya’daki ırkçı ve faşist Pegida nın ortaya çıkmasından, işsizliğe ve yoksulluğa vurgular yapıldı. Ayrıca temsilci, Ermeni soykırımın 100. Yılı nedeniylede Soykırımı gerçekleştiren faşist TC devletini lanetleyerek, yitirdiklerimizi de saygı ile andı. Son olarak da Bu kavgada partiye güvenmeliyiz. Bu gün partimiz sınıf mücadelesinin öncü kurmayı olarak yeni atılımlar için var gücüyle çalışıyor. Dersim’den Kobane’ye direniş barikatları ören partimiz, geleceğimiz inde teminatı olarak sınıf savaşını ısrarla sürdürüyor ve sürdürmeye devam edecektir. “ Yaşasın partimiz TKP/ML sloganları ve alkışları ile bitirdi konuşmasını.

Programa genç bir kadın yoldaşımızın Tanya adlı şiiri okuması ile devam etti. Tanya şiirini okuyan genç partizan, duygu yüklü okuma tarzıyla salonda hüzünlü bir an yarattı.

Ardından Kobane’de savaşan bir TİKKO kadın savaşçının yazdığı mesaj okundu. Mesaj da “Biz enternasyonalist savaşçı Barbara’nın, çocuklarını bırakarak dağların doruklarını mesken eyleyen Leyla’nın, inisiyatifleşmenin, önderleşmenin beden bulduğu 5 Kızıl Karanfilin yoldaşları olarak bugün Kobanê’de savaşıyoruz. Reyhaneh’in tavizsiz direnişi, Komutan Arin’in sınırsız direnişi yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Kadınların kendi rengini verdikleri bu direnişe tüm kadınları Maoist savaşçılar saflarında ortak olmaya çağırıyoruz. Gelin, DAİŞ çetelerinin korkulu rüyası olan zafer zılgıtlarını beraber çekelim, mücadeleyi yükseltelim. Kader yoldaşın yarım kalan hayallerini birlikte tamamlayalım.” Biji berxwedana kobane! Sloganıyla bitirdi.

Kobani mesajın peşine TKP/ML İsviçre Örgütü olarak, 23 Ocak 2015 tarihinde Nesibe Kaş yoldaşın acı haberi üzerine bir mesaj yayınladı. Mesajda Parti ve devrim şehitlerimizi andığımız bu ayda bir yoldaşımızı daha kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Tüm mücadele alanlarında, bir parti emekcisi olarak ömrünün son anına kadar örgütlü mücadele icinde faaliyet yürüten yoldaşımızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.” Parti ve devrim şehitleri ölümsüzdür!

Program Şehit aileleri ve devrimci örgüt temsilcilerini sahneye davet edilerek duygu ve düşünceleri alındı. MLKP – PKK – PDD ve PŞTA bir konuşma yaptı.

PKK adına yapılan konuşmada, Kobane de yaşanılan çatışmalara ve direnişine dikkat çekerek birlikte mücadele vermenin önemi üzerinde durarak şehitleri andı.

MLKP adına yapılan konuşmada ise devrim ve sosyalizm davasında şehit düşenleri anarak, bölgesel devrimlerin nesnel zemininin olgunlaştığı günümüz koşullarda, Kürt ulusal özgürlük hareketinin Rojova ve Koane de yarattğı devrimsel dönüşüm, gelecekte ortadogu ta model olacak bir ışıktır. Bu ışık bölgesel devrimleri geliştirip büyüten gelişmedir. “ Kobane de olmak orada savaşmak, enternasyonal bir alayın kurulması, geleceğimize miras teşkil edecek önemdedir. “ Kobane’de şehit düşen leri anarak bitirdi konuşmasını.

PDD, Proleter devrimci duruş adına yapılan konuşmada idalleri uğruna savaştıkları degerler ve sosyalizm umudu için en önde kavgaya girenleri selamlayarak, şehitlerimiz kavgamaızda göndere çekilen bir bayrak gibi hep dalgalanacaktır.

PŞTA, Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri adına Karadenizde ölümsüzleşen Emel Kılınç’ın dayısı ve yoldaşı Çengiz Kılıç bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında, Sınıflar mücadelesinin amansız sıcaklığında, yaşamlarını tereddütsüzce feda edenleri bir kez daha saygıyla anıyoruz diyerek başladı konuşmasına devamla “Cesaret, kararlilik ve inanc; mücadelenin basariya ulasmasinin temel anahtarlarindandir. Tarih boyunca yasanan bütün basarilarin altında yatan bu diyalektik gercekliktir. Tarih bir kez daha bugün, kararlı, inanclı ve cesaretli yürüyenlerin başarılarına şahitlik etmektedir. Ortadoğuyu adeta kan gölüne ceviren DAİŞ çetelerine karşı aylardır canları pahasına muazzam direniş sergileyen, başta YPG ve YPJ olmak üzere, TİKKO ve MLKP savaşcılarının ortaya koydukları direniş, dünya halklarına büyük umutlar vermektedirler.” “Şehitlerimizin yüzlercesinin kanı ve canına mal olan kavgalarında, dünya ve Türkiye devriminin geleçeği yatmaktadır. Bu yüce amaç için, bu geleceği çekip almak ve onların yarım bıraktığı işi tamamlama görevine kuvvetle sarılmak, biz ardılarının en soylu ve en yüce görevidir. Buradan bir kez daha, tüm dünyada demokrasi, sosyalizm ve komünizm davasında yaşamını yitiren şehitlerimizi saygıyla anıyor, anıları önünde eğiliyoruz.” Diyerek bitirdi konuşmasını.

Tüm konuşmacılara şehitlerimizi sembolen verilen gül’ler esnasında, “Şehit Namırın” “Yaşasın Devrimci Dayanışma” “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya” slogan ve alkışlar eşliğinde sahneden ayrıldılar.

Verilen aradan sonra, Dersim TİKKO gerilla birliği içinde bir kadın savaşcının, Beşlere yönelik yazdıgı mesajı genç bir kadın yoldaşımız tarafından duygu yüklü bir tarzla okuyarak kitleyi duygulandırdı. Okuduğu mesajda özetle, “Karadeniz’in gür ormanlarına sırtını dayamış, on sekiz yaşında rüzgarı önüne koyup umudu dağlara, dağlardan kentlere sürüklemeye söz vermiş, yiğit bir kadın gerilla. Baharı kucaklayan yüreğiyle yardı Kızılırmak’ın hırçın akışını ve bir gece vakti coşkun aktı ırmak. En apansız geceleri silah sesleriyle inledi derin vadilerin sık ormanları. Devraldı Emel Kılınç yoldaştan tertemiz kızıl bayrağı ve adını…Yüreği halk sevgisiyle, devrim inancıyla, bağlılığıyla ve yoldaş sıcaklığıyla atarken gözlerinde binlerce rengi taşıdı, Dersim topraklarına. Munzur’un doruklarında selamladı Dersim’i. Devraldığı bayrağı doruklarına dikmeye gelmişti.”

“Özgür günlere uğurladı yoldaşları gülüşü göğü delen beş kadın Partizanı. En güzel günlere ertelediler, Beş Kızıl Karanfil’le yarım kalan en güzel anlarını tazelemeyi. Göğü en derinden yırtan sesleriyle söz verdiler beş yiğit kadına, beş gerillaya, öncülerine, önderlerine, kadın yoldaşlarına. Devraldıkları bayrağı layıkıyla devredene kadar boş bıraktıkları mevzilerde çarpışacaklarını. Bir şafak vakti devraldı yoldaşları kızıl bayrağı Eylem’den, Emel’den, Özlem’den, Dilek’ten, Sevda’dan. Ve bir şafak vakti devrettikleri silahların son mermisine kadar çarpışıyor devrimi dorukların beş dağ kartalına armağan etme sözüyle. Ölümsüzlüğünüz onurumuz, andınız andımız olsun yoldaşlar.” Diyerek bitirdiği an salonda, “Beşler yaşıyor TİKKO Savaşıyor!” sloganlarıyla beşler anıldı.

Ardından, Şiirlerin de mücadeleyi ve umudu yazan yürek işçisi, Ahmet Tan güzel bir şiir söyleyerek şehitleri andı.

Şiir den sonra, Weil am Rhein Alevi Derneği temsilcisi bir konuşma gerçekleştirdi. Temsilci konuşmasında şehitleri anma etkinliğinde bulunmaktan onur duyduğunu, düzene ve düşmana karşı birlikte hareket etmenin önemi üzerine durarak bitirdi konuşmasını.

Programın en sonunda, kısa bir müzik dinletisi yapıldı. Katılımın iyi olduğu, coşku ve programın dikkatlice dinlenildiği anma etkinliğe katılan herkese teşekkür edilerek, devrim şehitleri ölümsüzdür sloganı ve alkışlarla bitirildi anma.

PARTİZAN

anma 2anma 3anma 4

scroll to top