Home , Avrupa , Nürnberg „Südstadtfest“ de Taksim direnişi ile dayanışmaya büyük ilgi…

Nürnberg „Südstadtfest“ de Taksim direnişi ile dayanışmaya büyük ilgi…

fest4NÜRNBERG |09-07-2013 | Nürnberg Annapark da  „Südstadtfest“ adıyla  33. düzenlenen  şenliğe onbinlerce insan katıldı.Nürnberg in tanınmış şenliği anti-faşist dernek ve kurumların yoğun yer aldığı  bir etkinlik . Bu yıl  havanın güneşli ve güzel olmasi sebebiyle  05-07-2013 Cuma günü başlayan ve 07-07-2013 Pazar akşamı  geç saatlerde biten şenlikte ATiF Nürnberg  de  stand açarak ilk defa yer aldı.

3 gün süren şenlikte  Dialog der Kulturen e.V ile  ATiF-ATiK ve Partizan çevresinin çadır  ve  informasyon masası açarak  yer alması ve  şenlikte  Türkiyeliler açısından tek siyasal çalışma yürüten çadır olması  ilgi topladı ve yoğun beğeni  aldı. „Her yer Taksim Her yer Direniş“ „AKP faşizmine boyun eğmeyeceğiz“ „Özgürlük yoksa, Barışta yok“ „Bu daha başlangıç, Mücadeleye devam“ gibi dovizlerin çadırda ATiK  bayraklarıyla  birlikte asılı  olması ve Kaypakkaya`nın dalgalanan bayrağı, yüzlerce insana umut verdi.

3 gün boyunca YDG (Yeni Demokratik Gençlik) in  „Türkiye ye biber gazı satışları yasaklansın“ temasıyla başlattığı  imza kampanyası  her kesim insandan destek gördü. 1500 civarında imza toplandı. Yüzlerce ATiF ve YDG  imzalı Taksim Gezi Parkını konu edinen bildiriler dagıtıldı. Alman ilericileriyle ve Türk ,Kürt ve degişik milliyetlerden insanlarla yakın dostluk ilişkileri kuruldu. Cuma ve Cumartesi akşamlari  gün boyu süren yorgunluğun ardından, Cadır önünde hep bir ağızdan sazlar eşliğinde  devrimci marşlar ve Türkülerin söylenmesi adeta „Nürnberg devrim Korosu“ oluşması  yüz civarında katılımcının  türkülere eşlik etmesi ve direniş ve mücadele sloganlari atarak „Taksime, Liceye selam direnişe devam“ „yaşasın Halkların Kardeşliği“ Yaşasın Enternasyonal Dayanışma“ siarlarını  haykırmaları  görülmeye değerdi….

Bazı katılımcıların“ Nürnberg e Partizan geldi,sesimiz daha gür çıkmaya başladı“ sözü ise  yaşanan duyguyu ifade eden bir öz  gibiydi. Akşam etkinliklerine MLPDDie Linke, KPD Aufbau temsilcileride  katılarak hem  birlikte eğlendi, şarkılar söylediler, hemde dayanışma ve yerli göçmen elele  birlikte mücadele etmek gerektigi üzerine sohbetler yapıldı.

Cumartesi günü akşam saatlerinde Sahneden“ Igualdad – Hip-Hop-Orchester“  tarafindan Gezi Parki direnisi ile dayanışmak  icin  şenlikte imzalar toplandığı  duyurusu  yapıldı. ve Moderatörlüğünü Fikri Karakuş ile Bediye  Eskin`in yaptığı  kamera çekimli bir forum gercekleştirildi. Nürnberg Demokratik Güçbirliği bileşenlerinin temsilcilerinin, kişi ve kurumlarında  (ATiK,AKM,AGiF,KOM-KAR,DiDF,YEK-KOM,SYKP,IG-Metal,Die Linke) yeraldığı Forum da  bugüne ve geleceğe dair  düşünceler alındı. Türkiyede ve Kürdistanda süren mücadeleye ilişkin, Mısırda olan darbeye  dair  değerlendirmeler yapıldı ve Almanyada yükselen ırkçı  faaliyetlere karsı,   birlikte mücadele etmenin gerekliliğine vurgu yapıldı.

Yine pazar günü  sahneden  „Bülbül Manush – Orient & Balkanbeat“ müzik grubu tarafindan , ATiK çadırında Taksim ile dayanışmak için,  toplanan imza kampanyasına destek çağrısı yapıldı. imza toplanan  bütün formların  doldurulması  kitle tarafından gösterilen ilgiyi göstermekteydi.

Ayrıca  şenlikte ATiF inde  içinde yer aldığı  „Wahlrecht für alle“ imza kampanyası da  ilgi  ve destek gördü.

3 gün boyunca yüzlerce insanın ziyaret ettiği, binlerce insana yiyecek ve içecek  sunulan  ATiK  çadırında 40 a yakın gönüllü kollektif şekilde çalıştı. Dayanışma ve paylaşmanın sergilendiği  Südstadtfest ,olgunluka  demokratik çalışmaya önem verildiğinde, büyümenin işaretlerinin alındığı  verimli şekilde değerlendirilmiş  iz bırakan  bir çalışma  oldu.

fest2fest3fest1

fest4fest5fest6

fest8fest9fest10

fest11fest13fest12

fest14f15