Home , Avrupa , Göçmen Emekciler Basel`den Haykırdı; Rojava Halkı Yalnız Değildir!

Göçmen Emekciler Basel`den Haykırdı; Rojava Halkı Yalnız Değildir!

20130810_170623BASEL|11-08-2013|Suriye Kürdistanı‘nda, başta Rojava olmak üzere  bir çok kentte, Kürt ulusal hareketlerinin önderliginde, Kürtlerin  kendi topraklarında, kendi öz-yönetimlerini oluşturmaları karşısında hırcına dönen gerici gücler, katliamlar gercekleştirmektedirler.

Emperyalist gücler ve onun uşakları olan başta faşist Türk devleti olmak üzere, diger güclerin denetim ve beslemeleri olan faşist şeriatcı El-Nusra vb. örgütlerle Kürt ulusuna ve halkına saldırmakta ve vahşice insanlık dışı katliamları uygulamaktadırlar.

Kürtlerin kendi topraklarında hakimiyet kurmaları ve kimi kazanımlarını hazmedemeyen  TC devleti, şeriatcı-faşist güruhları devreye sokmada gecikmedi. Coğunluğu Türkiye topraklarında egitilip,  her türlü  lojistik destek sunularak donatılan şeriatcı faşist ceteler her gün onlarca kürdü rehin almakta, çocuk, kadın, erkek demeden vahşet estirmektedirler.

Tüm bu saldırılara ragmen kendilerini savunan Kürtler, örgütlütlenerek saldırıları püskürtüp topraklarını ve kendilerini savunmaktadırlar.

İsviçre`de yaşayan göçmen emekciler de Rojava`da yaşanan faşist gerici katliamları kınamak ve Kürt ulusunun haklı ve meşru mücadelesini selamlamak amacıyla 10 Ağustos 2013 tarihinde Basel şehrinde kitlesel bir yürüyüş ve miting gerçekleştirildi.

İsvicre Kürt Dernekleri Federasyou FEKAR tarafindan organize edilen yürüyüşe, 3 bine yakın çoşkulu bir kitle katılımı saglanmıştır.  Her ulustan göçmen emekcilerin katılım sagladıgı yürüyüşe, FEKAR, İTİF, İGİF`in yanısıra, devrimci yurtsever örgüt ve kurumlardan PYD, PARTİZAN, Halkın Günlügü, Proleter Devrimci Duruş, vb  katılım sagladılar.

Çoşkulu ve öfke dolu kitle yürüyüş boyunca „Biji Berxwedan`a Rojava“,“Rojava Halkı Yalnız Degildir“,“Kürdistan Faşizme Mezar Olacak“,“Bu Daha Baslangıc Mücadeleye Devam“vb sloganların yanısıra almanca „Hoch Die Internationale Solidarität“  vb sloganlari durmaksızın haykırdılar. Basel Claramattpark`tan başlayan yürüyüşte, yol boyunca kitlelerin yogun ilgisi dikkatlerden kacmadı.

Yürüyüş boyunca çoşkulu davranan İTİF kitlesi, „Schweige Nicht zur ROJAVA Massaker!“ yazılı pankartıyla ve ATİK, Yeni Kadin flamalarıyla oldukca ilgi toplamış ve yerli basının ilgisini cekmiştir.   ATIK bildirileri dagıtımı gercekleştirilirken, miting alanında kurumlar adına yapılan konuşmalarla etkinlik sonlandırılmıştır.

Kurumlar adına yapılan acıklamada, yine eylemlerin devam edecegini ve 17 Agustos 2013 Cumartesi günü Zürich`te gercekleştirilecek merkezi yürüyüşe geniş katılım çagrısı yapıldı.

 

20130810_174527_120130810_17253720130810_170623