Home , Haberler , Munzur Festivali programı açıklandı

Munzur Festivali programı açıklandı

festival_dersimDERSiM |21-07-2013 | Dersim’de 25-28 Temmuz günleri arasında „Dersim’de kültürel ve ekolojik kırıma hayır, diren Dersim“ sloganıyla 13’üncüsü düzenlenecek olan Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin programı açıklandı. Festival programına ilişkin Dersim Belediyesi Konferans Salonu’nda basın toplantısı düzenlendi. 4 gün sürecek 13’üncü Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin programı şöyle:

 

25 Temmuz Perşembe

15.30’da Belediye binası önünde festival açılışı. Varvara Halk Oyunları Ekibi sahne alacak.

15.40’da belediye binası önünde „Dersim’de 4 Mevsim Fotoğraf Sergisi“ açılışı.

16.00’da moderatörlüğünü TOBB Konsey üyesi Yusuf Cengiz’in yapacağı ve Dilşa Deniz, Erdal Gezik, Ali Tacar ve Ali Kenanoğlu’nun panelist olarak katılacağı „Dersim’de Aleviliğin dünü, bugünü, yarını“ adlı panel Sanat Sokağı’nda gerçekleşecek.

18.00’da Dersim Cemevi’nde Pir Hüseyin Özdoğan ve Pir Nesimi’nin katılımıyla Kurmanci ve Kırmancki „Birlik Cemi“ tutulacak.

19.00’da Dersim Şehir Stadyumu’nda düzenlenecek olan konserde GKM Çocuk Korosu, Grup İsyan Ateşi,Abdal-Haluk Tolga İlhan, Erdal Erzincan, İlkay Akkaya ve Grup Vardiya sahne alacak.

22.00’da Seyit Rıza Meydanı’nda Mara Tepîya (Bizden Sonra) ve Zemo filmlerinin gösterimi yapılacak

 

26 Temmuz Cuma

16.00’da Sanat Sokağı’nda moderatörlüğünü Gazeteci-yazar Esra Çiftçi’nin yapacağı ve BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak, Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin ve HDP Dersim İl Eş Başkanı Fatma Kalsen’in katılacağı „38’den Sakinelere Kadın Özgürleşmesi“ konulu panel düzenlenecek.

18.00’da Seyit Rıza Meydanı ile Ovacık yolu arasında bulunan alanda Dersim 38 duvarının açılışı yapılacak. Ardından Seyit Rıza Meydanı’nda „4 Kapı 40 Mekan“ adlı dans gösterimi gerçekleştirilecek.

19.00’da Dersim Şehir Stadyumu’nda düzenlenecek konserde GKM Kadın Korosu, Hasan Ali, Zele Mele, Mizgin Tahir, Metin Kahraman, Pınar Aydınlar sahne alacak.

22.00’da Seyit Rıza Meydanı’nda „Ana Dilim Nerede“ ve „Derwêş“ filmlerinin gösterimi yapılacak.

 

27 Temmuz Cumartesi

09.00’da Dersim 38 katliamından sonra yasaklı bölge olan Memnu Mıntıka (Yasak Bölge) Ağdat’ta gerçekleşecek anmaya Hüseyin Ayrılmaz, İbrahim Karakaya ve Hasan Ali Kılıç anlatıcı olarak katılacak.

14.00’da Sanat Sokağı’nda düzenlenecek olan, moderatörlüğünü BDP Dersim İl Eş Başkanı Ergin Doğru’nun yapacağı ve BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mithat Sancar ile Araştırmacı-yazar Temel Demirer’in panelist olarak katılacağı „Müzakere Süreci, Demokratikleşme ve Özgürleşme“ paneli gerçekleşecek.

18.30’da Seyit Rıza Meydanı’nda pandonim gösterimi yapılacak.

19.30’da Dersim Şehir Stadyumu’nda düzenlenecek olan konserde Grup İşuva, RED Düşün Sanat Kolektifi,Müptela-i Gam, Doğan Çelik, Ferhat Tunç, Niyazi Koyuncu ve Xemgin Birhat sahne alacak. Aynı saatte Seyit Rıza Meydanı’nda Areye Kay Tiyatro Grubu, „Xırma Çek“ adlı tiyatro oyununu sahneleyecek.

 

28 Temmuz Pazar

14.00’da Sanat Sokağı’nda şair Nesimi Aday, Mehmet Çetin ve Fadıl Öztürk’ün katılacağı şiir dinletisi gerçekleştirilecek.

15.00’da Sanat Sokağı’nda TBB Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu üyesi Yakup Okumuşoğlu, Gazeteci-yazar Metin Yeğin, Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin ve Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi üyesi Barış Yıldırım’ın katılacağı, „52 Karakol, 23 HES, 145 Madencilik Projesi …“ paneli gerçekleştirilecek.

18.00’da Jara Gola Çetu’ya yürüyüş ve ziyaret gerçekleştirilecek.

19.00’da Dersim Şehir Stadyumu’nda düzenlenecek olan konserde Mehmet Ekici, Grup Munzur, Erdoğan Emir, Ayfer Düzdaş, Ahmet Aslan ve Suavi sahne alacak.

22.00’de Seyit Rıza Meydanı’nda 12 Eylül Dersim asimilasyonunu konu alan „Olağan Haller“ filminin gösterimi gerçekleştirilecek.