Home , Avrupa , İsviçre Rojava için Ayakta

İsviçre Rojava için Ayakta

Bern | 27.10.2019| 9 Ekim tarihinde kemalist-faşist Türk Devleti’nin Rojava’yı işgal girişiminden itibaren Avrupa’nın birçok bölgesinde devrimci, yurtsever ve yerli örgütler her yeri eylem alanına çeviriyorlar. Rojava devrimine ve kazanımlarına saldırmak isteyenlere mesaj net: “Rojava’yı sadece sahiplenmiyoruz, Rojava için nerede olursak olalım, savaşıyoruz!“

Bu tavrın bir göstergesi de 26 Ekim tarihinde İsviçre’nin Bern şehrinde sergilendi. Binlerin katıldığı eylemde kitle farklı renkleriyle aynı sloganları haykırdı. “Örgütlü bir halkı hiç bir güç yenemez!“, “Yaşasın Rojava, Kahrolsun Faşizm!“ Özellikle Rojava kadın devrimini ve tüm dünya kadınlarını selamlarcasına “Jin Jiyan Azadi“, “Ni una Menos (Bir kadın daha eksilmeyeceğiz)“ dendi. İsviçre İnşa Örgütü, Devrimci Gençlik ve Partizan’ın da içinde bulunduğu Devrimci Blok, pankartlarla çevrili ayrı bir kortejde yürüdüler ve meşalelerle Bern sokaklarını sarı, kırmızı ve yeşile boyadılar.

Bundesplatz’da sonlanan eylemin ardından Devrimci Blok yürüyüşü Schutzenmatte’ye kadar sürdürdü. Eylem burada sonlandırıldı.

scroll to top