Anasayfa , Haberler , Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanyası Kapsamında Hamburg’ta Eylemler

Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanyası Kapsamında Hamburg’ta Eylemler

Hamburg|17.11.2019| Kamuoyunun ‘‘Münih Komunistler Davası’’ olarak tanıdığı davanın şuan ki tek tutsağı Müslüm Elma için Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) ‘‘Müslüm Elma’ya Özgürlük’’ başlığı ile kampanya başlattı. 4 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında sürecek kampanya kapsamında Avrupa’da birçok şehirde eylemler gerçekleştiriliyor.

Müslüm Elma’nın derhal serbest bırakılması talebi ile birçok şehirde Kampanya’nın planı dahilinde 15 Kasım (Cuma Günü) mitingler ve bilgilendirme stantları ile sokak eylemlilikleri gerçekleştirildi.

Yeni Polis Yasalarına Hayır

Hamburg’ta 15 Kasım Cuma günü önceden planlanan bir yürüyüş gerçekleştirildi. Hamburg Anti-Faşist hareketin hükumetin gündeminde olan Yeni Polis Yasalarına artan baskı politikalarına hukuksal zemin hazırlama girişimlerine karşı gerçekleştirilen yürüyüşe bu taleplerin yanı sıra faşist Tc’nin Rojava işgal girişimine karşı Rojava ile dayanışmayı büyütme ve ayrıca politik tutsak Müslüm Elma’ya Özgürlük talepleri de sahiplenildi. Yerli Anti-Faşist hareketin yoğun katılımı ile binlerce kişinin kitlesel olarak katıldığı eyleme göçmen ve göçmen kökenli kurumlardan ATİK , Partizan , Nav-Dem , AGİF gibi devrimci , demokratik kitle örgütleri de katıldı.

Partizan ve ATİK taraftarları yürüyüş boyunca Müslüm Elma’ya Özgürlük şiarı ile hazırlanan pankartı taşıyarak kamuoyuna başlatılan kampanyaya ilişkin hazırlanan el ilanlarıyla duyurusunu yaptı. Ayrıca ağırlıklı olarak yeni yasaları teşhir eden konuşmaların gerçekleştirildiği taleplerin dile getirildiği konuşmalar gerçekleştirirken Müslüm Elma’ya Özgürlük kampanyasına ilişkinde konuşma gerçekleştirildi.

Hamburg’ta son yapılan değişiklik haliyle Polis yasası diğer eyaletlere nazaran en kapsamlı olanlardan bir tanesi buna rağmen daha fazla yetki vererek gelişecek hukuksuzluğa hukuk klıfı yaratılmasına yönelik tepkiler hem konuşmalara hemde sloganlara yansıdı. Yine Polislere verilen yetki kapsamında devletin bir kişinin görüntülerini 20 yıla kadar saklama hakkı ve devletin hukuksuzlukla elde etmek istediği fotoğraf ve görüntü verilerine yöenelikte tepkiler dile getirildi.

Eylem çoşkulu sloganlarla başladığı noktadan (Steindamm – Hansaplatz) Reeperbahn bölgesinde kapanış mitingi ile bitirildi.

Hamburg’ta 16 Kasım Cumartesi günü ATİF Hamburg tarafından olumsuz hava şartlarına karşın  göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Altona semtinde bir miting gerçekleştirildi. Müslüm Elma’ya Özgürlük kampanyası kapsamında gerçekleşen mitingte ATİK tarafından hazırlanan bildiri gerçekleşen konuşmalarda sunuldu. Yapılan kurumsal açıklama dışında İCOR,MLPD, ADHK adına konuşmalar gerçekleştirildi. Yapılan konuşmaların ana talebi Müslüm Elma’ya Özgürlük olurken ayrıca Tc-Almanya işbirliği ile gerçekleşen hukuksuzluğu ve skandallarına vurgu yapılarak teşhir edildi.

Dağıtılan bildirilerin ve atılan sloganların ardından Müslüm Elma ve tüm politik tutsaklara özgürlük şiarı yinelenerek eylem sonlandırıldı.

Hamburg |Müslüm Elma'ya Özgürlük kampanyası kapsamında gerçekleşen miting#FreeMüslümElma

Posted by ATİK Haber Merkezi / AHM on Saturday, 16 November 2019