Home , Haberler , “Hapishanelerde ücretsiz ped istiyoruz” kampanyası başladı!

“Hapishanelerde ücretsiz ped istiyoruz” kampanyası başladı!

Kadın|21.06.2017|Kadın tutsakların ped ihtiyaçlarının karşılanması için “Hapishanelerde ücretsiz ped istiyoruz!” sloganıyla başlattıkları kampanyayı duyuran Hapiste Kadın Ağı, dayanışma çağrısı yaptı.
Taksim’de bulunan Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) yapılan basın toplantısında söz alan Avukat Ezgi Duman, Türkiye hapishanelerinde 7894 kadın, 74 kız çocuğunun tutsak olduğuna dikkat çekti. Duman, kadınların hem hapishanede hem de kadın olmaktan kaynaklı birçok sorun yaşadığını dile getirdi.

Kadınların cinsiyete bağlı ihtiyaçlarının görmezden gelindiğinin en somut örneğinin ped olduğunu belirten Duman, cinsiyet kimliğinden dolayı çeşitli ayrımcılıklara maruz kalan trans erkeklerin ped ihtiyacı olduğunu ve bu ihtiyacın da görmezden gelindiğini kaydetti.

Genel kanının aksine tutsakların birçok ihtiyacının kendileri tarafından ücreti ödenmek suretiyle karşılandığını söyleyen Duman, bağış olmadığı durumlarda tutsakların ücretsiz pede ulaşamadığını, pedlerin hapishane kantinlerinde de ücretli olarak satıldığını kaydetti. Pedlerin tek marka olduğunu ifade eden Duman, “Tampon kullanan kadınlar açışından durumun daha da kötü olduğunu belirtmektedirler” dedi.

Kadın tutsakların genel ihtiyaçlarının gündeme getirilmesi, bu ihtiyaçlardan biri olan ücretsiz ped hakkının öne çıkartılması ihtiyacı insan hakları örgütleri nezdinde bir süredir tartışıldığını dile getiren Duman, bu tartışmaların sonucu olarak “Hapishanelerde ücretsiz ped istiyoruz” sloganıyla kampanyayı başlattıklarını duyurdu. Kampanyanın temel talebinin kadın tutsakların ücretsiz ped hakkını yasal güvenceye alınması olduğunu belirten Duman, şöyle devam etti: “Kampanyamız sürecinde hapishanelerdeki kadınların sorunları ve ihtiyaçları özelde ise ped talepleri basın, sosyal medya gibi araçlarla kamuoyunun ve politika yapıcıların gündemine taşınacaktır.”

Kamuoyuna çağrı yapan Duman, tutsaklara gönderilen mektup içine ped koyarak dayanışma ağının da örülebileceğini söyledi.

İHD Kadın Komisyonu üyesi Mürüvet Yılmaz, kötü olan hapishane koşullarının son zamanlarda daha da kötüleştiğine dikkat çekerek, “Kadın tutsaklar bu koşulları daha da kötü yaşıyor” diyerek, tutsakların hem sağlık kontrolleri hem de temel ihtiyaçlarının sağlanması için kampanyayı desteklediklerini ifade etti.

Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV) Derya Özata da, “Bu kampanyayı bu hakkı kazanana kadar destekliyoruz” dedi.  (Özgür gelecek)