Anasayfa , Avrupa , İsveçte Artan Milliyetçilik İle Eylül Ayında Seçimlere Doğru

İsveçte Artan Milliyetçilik İle Eylül Ayında Seçimlere Doğru

İsveç| 28.06.2018| İsveç’teki seçimlere ilişkin Haziran ayında yapılan araştırmalara göre artan milliyetçilik ile liberal-muhafazakar partiler oy kaybetmeye devam ediyor.

Eylül ayında yapılması beklenen genel ve yerel seçimler için partiler kollarını sıvadı. İktidara geldiğinde hükümeti kurmakta zorluk çeken Sosyal Demokrat Parti ve ittifakta yer alan Yeşiller Partisi (Miljöpartiet) görev süreleri boyunca krizlere ve sorunlara karşı çözüm olamayışları ile gündeme geldiler. Sürekli oy kaybetmeye devam eden Sosyal demokratlar yaşanan kayıplara rağmen birinciliği koruyor. Liberal-muhafazakar çizgide bulunan Moderatlar milliyetçi-ırkçı İsveç Demokratları’na oy kaybederek 19% düşerken İsveç Demokratları oylarını 20% üzerine çıkarabildiler. Böylece Meclis’te ikinci büyük parti olarak çalışmalarını sürdürecek olan parti, koltuk sayısını 40 milletvekiliyle arttırarak önemli bir konuma sahip olacak.

Bu tablo İsveç’teki milliyetçiliğin artışını yansıtmakla birlikte önemli tehditleri de beraberinde göstermektedir. Parti yöneticilerinin ve milletvekillerinin skandallarla dolu geçmişleri ve günden güne artan skandal olaylara karışmaları akıllarda soru işaretleri oluşturmaktadır.

Seçim kampanyalarının yakında yoğunlaşması üzerine bu tablonun değişmesi için demokrat-sosyalist kesimlerin yoğun katılımı ve çabasının gerekeceği gözüküyor.