Home , Avrupa , MİT Ajanına “Ödül Gibi Ceza“

MİT Ajanına “Ödül Gibi Ceza“

HAMBURG|17.10.2017|Almanya’da Kürt siyasetçilere karşı suikast planları yaptığı ve Faşist Türkiye devleti istihbaratı (MİT’e) çalıştığı gerekçesiyle yargılanan  Mehmet Fatih Sayan hakkında açılan dava sonuçlandı. Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan davada ‘’ödül gibi ceza ‘’ verildi.11 Ekim günü görülen duruşmada Mehmet Fatih Sayan Hamburg Eyalet Mahkemesi’nde görülen ve bugün (11.10) sona eren dava sonucunda sanık Sayan iki yıl tecilli hapis cezasına (şartlı tahliye) çarptırıldı.

Hamburg Savcılığı Sayan’ın, MİT adına casusluk yaptığını kabul etti ve Türkiye’deki iç politik çatışmanın Almanya’ya taşınmaya çalışıldığını söyledi. Savcılık aynı zamanda Alman adaletinin belirli sınırlarının olduğunu ve Türkiye’deki insanların korumasından Almanya’da yükümlü olmadıklarını belirtti.

Savcılık aynı zamanda Mehmet Fatih Sayan’ın MİT adına muhbirlik yaptığına karar vermekle birlikte onun “profesyonel olmadığını”, topladığı bilgilerin bir sonuca yol açmadığına karar vererek sanık hakkında hafif bir ceza vermeyi gerekli gördü. Bir çok kişi hakkında bilgi topladığı ele geçirilen delillerle tescil edilen durum olması ve bazı kanıtlarda suikast delillerine raslanmasına rağmen ‘’profesyonel biri olmadığı’’ yönünde kararda az ceza verildi.

MİT adına bilgi topladığı belirtilen Sayan, daha önceki polis ve savcılık ifadelerinde itiraflarda bulunmuş ancak daha sonra mahkemede bunları inkar etmişti. Mahkemede Sayan’ın elindeki telefon mesajları ve diğer delilleri yeterli görüldü.

Bir dip notta düşmek gerekir ki  M.Fatih Sayan oturumu bitmiş Almanya’yı terk etmesi gereken bir pozisyondayken aldığı ‘’Ödül’’ sayesinde iki sene daha Almanya ‘da kalabilecek.

Mehmet Fatih Sayan’ın, Almanya’da Demokratik Kürt Toplum Merkezi Başkanı Yüksel Koç ve Brüksel’de Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal’a yönelik suikastı gerçekleştirmek için, onlarla önceden röportajlar yaparak güvenlerini kazanmak istediği, suikast için de Kasım ayı sonlarında Türkiye’den görevlendirilmiş şahısların Almanya’ya geldiğine yer verilmişti. Federal Savcılık sanık Mehmet Fatih Sayan’ı, Eylül 2015- Aralık 2016 döneminde Almanya’da yaşayan Kürt politikacılar ve Kürt kuruluşları ile ilgili bilgi toplamak ve casusluk faaliyetleri karşılığında 30 bin euro kazanç elde etmekle suçlamıştı.

İddianamede sanığın “2013 yılından beri MİT için çalıştığı ve Almanya’daki Kürtler’i özellikle de Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin (NAVDEM- Alman İç İstihbaratı Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından PKK ile bağlantlı çatı kuruluşu olarak sınıflandırılıyor) bir dönem başkanlığını yapan Yüksel Koç’u ve ailesini yakın takibe almakla görevlendirildiği” belirtiliyor.

 

Almanya medyasına da yansıdığı oranda 6000 civarında Faşist Türkiye devleti ajanlarının Avrupa da örgütlendiği belirtilmişti.

Sanık Mehmet Fatih S., daha önceki ifadelerinde Alman savcının MİT adına istihbarat faaliyetlerinde bulunduğu yönündeki iddiaları yalanlayarak kendisinin sadece tesadüfen evli olduğu eşinden ayrılmak için birtakım sorunlar yaşadığını ve eşi hakkında şikayet dilekçesi vermek üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gittiğini ve burada tesadüfen Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Biriminden Tufan Karaçalık ve Kemal Sakin adlı polisler ile tanıştığını itiraf etmişti. Ve daha önce de yaptığımız haberde detayları ile beraber İfadesi haber yapılmıştır.

 

 

SOL PARTİ KARARI OLUMLU BULDU

Öte yandan Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen Alman Haber Ajansı’na (dpa) verdiği demecinde Hamburg Savcılığı’n verdiği kararı olumlu bulduğunu belirterek Alman hükümetine Almanya’da MİT adına faaliyet gösteren yaklaşık 6000 bin casusun üzerine gitmesi ve bunların açığa çıkarılması gerektiği konusunda çağrıda bulundu.