Home , APP , Milletvekili Adayı Erhan Aktürk ile Ulm’da Söyleşi

Milletvekili Adayı Erhan Aktürk ile Ulm’da Söyleşi

ULM|12.09.2021| Göçün 60. Yılında Almanya Genel Seçimleri” konulu söyleşi için Güney Almanya’da bulunan Ulm şehrine gelen Federal Parlamento Seçimleri milletvekili merkezi adayı Erhan Aktürk ilgi yoğundu.

Ulm Tohum Kültür Merkezi (TKM) bahçesinde gerçekleştirilen etkinlikte pandemi kurallarına dikkat edildi. TKM adına yapılan açılış konuşmasında sonra, mücadelede yitirilenler için saygı duruşu gerçekleştirildi.

TKM tarafından düzenlenen, “Göçün 60. Yılında Almanya Genel Seçimleri” başlıklı panele konuşmacı olarak gelen Alman sosyalist partilerinden Almanya Marksist-Leninist Partisi (MLPD) ve Internationalistische Bündnis (Enternasyonal Liste – InterBündnis) milletvekili merkezi adayı olan Erhan Aktürk, göçmen sorunundan emek sorununa, kadın sorunundan iklim sorununa, ırkçılıktan anti-faşist mücadele kadar tüm sorulara değindi.

Erhan Aktürk, detaylı konuşmasında, “Biz bu listeyle dayanışma içinde ve misafir olarak bulunmuyoruz. Biz ATİF olarak bu listenin parçasıyız. Alevisi Türkü, Kürdü, emekçisi, kadını ve tüm ezilenleri bu mücadele davet ediyoruz.” diyerek, tüm göçmenlere seçimlere aktif katılım çağrısında bulundu. Milletvekili adayı, yaptığı ve yapacağı çalışmalar hakkında da geniş bilgilendirme yaptı.

Sosyalist milletvekili adayı Aktürk, amaçlarının sadece seçilmek ve bir yerlere gelmek olmadığını belirterek “Amacımız, emperyalist kapitalist düzene karşı sosyalizmin propagandasını yapmak ve sınıf mücadelesini öne çıkarmak” dedi.

Almanya’da kurallara göre, birlik olarak seçimlere katılmanın mümkün olmadığı için, Enternasyonal Liste, MLPD olarak seçime giriyor. Listenin merkezi kadın adayı da 1999’dan beri MLPD merkez komite üyesi ve 2017’den beri de partinin başkanı olan Gabi Fechtner.

Aktürk’ten sonra söz alan Internationalistische Liste Ulm aktivistlerinden Gerhard Schöfeld de seçime aktif katılım çağrısında bulunarak, özellikle de komünizm düşmanlarına geçit verilmemesi gerektiğini söyledi. Ulm ve geniş çevresinde, adayları Gülay Öztoprak ve genel liste için yoğun faaliyet yürüttüklerini belirten Schönfeld, 850’in üzerinde afiş astıklarını, 3 binden fazla bildiri dağıtıldığını, kahvaltı, piknik, söyleşi, enformasyon standı ve miting gibi etkinlikleri gerçekleştirdiklerini söyledi. Çalışmaların hızla sürdüğünü belirten aktivist, son günlerde bu çalışmalarına birebir evlerin zilleri çalınarak kapı önlerinde sosyalizmin propagandasını yaptıklarını altını özellikle çizdi. Schönfeld, şehirde seçim merkezi olarak kullandıkları TKM derneğine özellikle teşekkür etti.

Söyleşi soru-cevap bölümüyle devam etti.

scroll to top