Anasayfa , Avrupa , Nürnberg Demokratik Güçbirliği toplandı !

Nürnberg Demokratik Güçbirliği toplandı !

NDGBP-NürnbergNÜRNBERG |23-04-2014 |  Şubat 2013 yılında kurulan NDGBP ( Nürnberg Demokratik Güçbirliği Platformu) aylık olağan toplantılarından birini daha bugün, Yeni Gün Kültür Derneğinde biraraya gelerek gerçekleştirdi. Geçen toplantıdan bu yana yürütülen ortak faaliyetlerden olan, Newroz kutlaması,Berkin anması,Ortak geceden elde edilen gelirlerin nerelere ulaştırıldığı  yanında, önümüzdeki dönemde ortaklaşa  yapılacak faaliyetleri tartıştı ve çeşitli kararlar aldı. Ortaklaşa düzenlenen Güçbirligi  tanıtım etkinliğinden kalan 2600 €  gelirin yarısının Gezi sehitlerinin ailelerine, yarısınında Rojova`ya destek olarak  yollandığı açıklandı.

Umudun çocuğu Berkin Elvan `ın anılması  ve Türk devletinin yaptığı  katliamların kınanması amacına yönelik “Nürnberg Sinema günleri” açılışının yapıldığı Tafelhalle önünde yapılan anma ve medyayı  bilgilendirme mitingi ve bir gün öncesinde yapılan kitlesel yürüyüş olumlu bir çalışma olarak değerlendirildi.Alman Medyasında geniş yer bulan bu etkinliklerin, Alman kamuoyunu bilgilendirmede olumlu bir işlev gördüğü belirtildi.

Newroz bayramının Kürt dernekleri tarafından bu yıl ortaklaşa kutlanması ve Demokratik Güçbirliğinin destek vermesinin anlamlı  ve olumlu olduğu  ifade edildi.Bavyera`da Nürnberg özgülünde yapılan Demokratik Güçbirliği çalışmalarının ve yaratılan pozitif sinerjinin başka alanlara da örnek olduğu ve olumlu birlikteliğin büyütülerek devam etmesi gerektiğinde hemfikir olundu.

NDGBP, 24 Nisan 1915 `de  Ermeni ve Süryani Ulusunun soykırıma tabi tutulmasınının 99. yılında  zalimleri,katilleri lanetlediklerini ve devamcıları olan T.C. Devletini tarihleriyle yüzleşmeye, Ermeni Halkından özür dilemeye ve bu utançtan kurtulmaya çağırdı. Zulme ve jenoside mağruz kalmış Ermeni halkının acılarını paylaştıklarını  açıkladı.

1 Mayıs işci bayramında ortaklaşmayı  ve  görkemli yürümeyi planlayarak,  DGB nin 1 Mayıs mitinginde, MLPD ye yönelik Info masası  açtırmama tavrını kınadıklarını ve  yasakcı tutuma karşı çıkarak protesto ettiklerini, kararın derhal geri çekilmesini talep ettiklerini  DGB yönetimine bildireceklerini ve MLPD ile dayanışma içinde olacaklarını  dile getirdiler.

8 Haziran 2014  Pazar günü Alevi Kültür Merkezi (AKM) de , tüm Demokratik Güçbirliği bilesenlerinin kitlesinin katılması için davet edileceği ortaklasa büyük bir kitlesel  Kahvaltı düzenlenmesi kararı alındığı açıklandı.

Ayrıca 20 Temmuz 2014  Pazar günü HDP temsilcilerinden bir konuşmacının davet edileceği “Türkiyede Seçimler,Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tavır ve Politik durum” un tartışılacağı  bir Halk toplantısı yapılması planlandı.

Gelecek toplantının 21. Mayıs 2014 Carşamba günü saat 19.00 da, AKM de   yapılmasına  karar verilerek toplantı sonlandı.