Home , EMEĞİN GÜNDEMİ , MESS’e karşı 3 bin metal işçisi eylem yaptı

MESS’e karşı 3 bin metal işçisi eylem yaptı

Gebze’de 3 bini aşkın Birleşik Metal-İş üyesi işçi MESS’in teklifine karşı eylem yaparak, greve çıkacaklarını belirtti

Türkiye |06.01.2018| Birleşik Metal-İş sendikası MESS’le toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçsuz kalınca, sokağa çıktı.

Gezde’de OHAL yasağına rağmen 3 bini aşkın Birleşik Metal-İş üyesi işçi sokağa çıktı. İşçiler, MESS’in 3 yıllık sözleşme ve yüzde 3.2 zam teklifine karşı greve çıkmak istediklerini dile getirdi.

Evrensel’den Damla Uludağ’ın haberine göre, metal işçilerinin kararlı ve birlik olduğuna dikkat çeken Serdaroğlu “Bu hak talebini lehimizi sonuçlandırmakta birlikte hareket etmeyi gerektiriyor. Biz onun için çağrı yapıyoruz diyoruz ki gelin işçilerin hak ve çıkarı nerede buluşmamızı gerektiriyorsa orada buluşalım, aynı gün greve çıkalım. Hükümet grevi yasaklarsa da bir onun yasağını Anayasa’ya aykırı olduğu için tanımayalım, çünkü Anayasa Mahkemesi yasaklanan, ertelenen grevlerinin tamamını Anayasa’ya aykırı buldu. Bu nedenle biz hükümetin gerçekleştirdiği bu erteleme ve yasakların Anayasa’ya aykırı olduğunu düşünüyoruz ve onların bu yasağının bizler tarafından geçerli olmayacağını beyan ediyoruz. Bütün sendikalar bütün metal işçileri aynı tavrı ortaya koyarsa hükümetin bu konuda daha çekinceli davranması muhtemeldir ya da yasak gelir ve tüm sendikalar bu noktada bu yasağı tanımazsa işverenlerin sendikalar ile masaya oturacağı ve çözüm arayacağı aşikar. Bu anlamda ‘Yani işte biz greve çıktık, yasakladılar, yapacak bir şey yok hadi fabrikalara girin’ denilmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz, bunu yapmak istemiyoruz. Böyle bir şey düşünen varsa da o metal fırtınayı tekrar yaşamak zorunda kalır” diye konuştu. (Gazete Patika)