Home , Bildiriler , MEŞALE TOLU ÖZGÜLÜNDE TÜM BASIN ÇALIŞANLARINA ÖZGÜRLÜK!

MEŞALE TOLU ÖZGÜLÜNDE TÜM BASIN ÇALIŞANLARINA ÖZGÜRLÜK!

Türkiye’de, düşünceyi ifade ve halkın haber alma özgürlükleri, egemenlerin çıkarlarına ters düştüğü her dönemde, yasaklar ve kapatmalarla engellenmiş, basın çalışanları işten atılma ve tutuklamalarla tehdit edilmiştir… Oysa; basın özgürlüğü, hukuk devletlerinin olmazsa olmaz özelliklerinden biridir. Sadece gazetecilere tanınmış hak, yazma çizme özgürlüğü olmayıp; aynı zamanda her yurttaşın ifade özgürlüğünün garantisidir….

Türkiye’de Gazetecilik Yasak, Gazeteciler Tutsak

Özellikle de 15 Temmuz itibarıyla yaşamın her alanında olduğu gibi, basın ve medya üzerindeki baskıların da, KHK’lar ile tavan yaptığı bir süreçten geçmekte Türkiye… Halkın haber alma özgürlüğü engellenmekte, haber kaynakları tek tek kapatılarak, havuz medyaya ve boyalı burjuva basına mahküm edilmekte… 15 Temmuz itibarıyla en az 157 yayın organı kapatıldı, 160’ın üzerinde gazeteci tutuklandı, binlercesi meslekten uzaklaştırıldı… Die Welt muhabiri Deniz Yücel dahil, Türkiye hapishanelerinde 4’ü çifte vatandaş olmak üzere, 6 Almanya vatandaşı olduğu, Alman yetkililerin yaptığı açıklamalar arasında.. Sonuç olarak Türkiye; Dünya basın özgürlüğü endeksinde 155. sırada. En kara listeye 4 sıra kaldı.

Meşale Tolu Onurumuzdur!

Türkiye’de her 1 Mayıs öncesi, devlet terörünün bir parçası olarak ilerici ve devrimcilere yönelik, yaşanan toplama operasyonları, bu yıl daha kapsamlı yaşandı.

1 Mayıs öncesi İzmir, Adana ve İstanbul başta olmak üzere, birçok ilde düzenlenen eş zamanlı polis operasyonu ile yüzlerce ilerici/ devrimci/ demokrat insan gözaltına alındı/ tutuklandı…. Almanya doğumlu Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri gazeteci, çevirmen ve Özgür Radyo emekçilerinden Meşale Tolu da; 30 Nisan’da Kartal’daki evine yapılan baskında gözaltına alındı ve ardından tutuklandı. 6 Mayıs’tan beri İstanbul’da cezaevinde tutuklu bulunmakta.

Meşale Tolu Almanya’da yaşadığı yıllarda, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) üyesi olarak, kadın eşitlik ve özgürlük mücadelesinde aktif yer almış kadın omuzdaşlarımızdan dı… Türkiye’ye döndükten sonra da bu mücadelesini hem bir basın emekçisi, hem de bir kadın olarak çeşitli alanlarda sürdürdüğü için, faşist devletin hedefinde olan kadınlardan oldu.

Gün, Faşizme Karşı Omuz Omuza Direnişi Büyütme Günüdür.

Mücadelenin her alanında, faşizme karşı direnmenin haklılığından ve meşruluğundan aldığımız güçle, Özgür Gelecek muhabiri Aslı Ceren Aslan ve ETHA muhabiri Meşale Tolu özgülünde; onurlu/ insanca yaşamdan yana olan tüm basın emekçilerine ve örgütlü mücadelede yer aldıkları için özel saldırılara maruz kalan kadın aktivistlere yönelik devlet terörünü lanetlerken, bir kez daha haykırıyoruz;

  • Gün Geleceğine Sahip Çıkma, Faşizme Karşı Omuz Omuza Dayanışma Günüdür.
  • Jin, Jiyan, Azadî!

 

Meşale Tolu’ya ve Bütün Tutsak Basın Çalışanlarına Özgürlük!