Home , Avrupa , Mannheim’da Polis Şiddetine Hayır

Mannheim’da Polis Şiddetine Hayır

MANNHEİM|09.2022| Mannheim şehir merkezinin en işlek meydanı olan Marktplatz’da, 2 Mayıs 2022 günü iki polis tarafından şiddette maruz kalan 47 yaşında bir vatandaş hayatını kaybetti.
Olayın ardından aynı gün başlayan eylemler tüm hafta boyunca sürdü. Devrimciler ve demokratların düzenlediği miting, nöbet eylemi ve yürüyüşlere binlerce insan katılarak “polis şiddetine hayır ve sorumlular cezalandırılsın” şiarıyla Cumartesi günü büyük bir yürüyüş yaparak yaşanan olaya karşı tepkisini ortaya koydu.
Cumartesi günü kurumların ortak çağrısıyla yapılan yürüyüşde binlerce insan öfkesini dile getirdi ve görkemli bir eylem gerçekleştirildi. Marktplatz alanında saat 18’de başlayan eylemde konuşmalar ardından yürüyüşe geçildi. Polis emniyeti, mahkeme ve Mannheim belediyesi önünden geçen güzergahta eylemciler öfkesini göstererek taş, şişe ve boyalı kutular atarak sloganlarını haykırdı. Eylemde ciddi anlamda polis sayısı olmasına rağmen müdahale olmadı. Eylem tekrar Marktplatz alanında sonlandırıldı.

scroll to top