Home , Dünya , Makedonya’da 100 bini aşkın kişi tek ses: Hükümet istifa!

Makedonya’da 100 bini aşkın kişi tek ses: Hükümet istifa!

makedonya_17mayis_8Makedonya’da devlet eliyle gerçekleştirilen cinayetler, yolsuzluklar ve yasadışı dinlemeler ortalığa saçıldı. İki bakan ve istihbarat şefi istifa etti, ülke tarihinin en büyük eyleminde 100 bini aşkın kişi Hükümet Binası’na yürüyerek istifa istedi

 

Makedonya’da seçim sonuçlarında usulsüzlükler yaşanması ve 2011’de Martin Neşkovski adlı gencin polis katilinin bulunamamasıyla ilgili bakanların istihbarat yetkililerinin medya üzerinde baskı kurduğuna ilişkin telefon kayıtları muhalefet tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. Hükümet yetkililerinin çok sayıda yasadışı eylemin örgütlenmesinde ve polis saldırılarında doğrudan görev aldığına ilişkin belgeler ülkeyi tam anlamıyla sarstı.

İki bakan ile istihbarat dairesi başkanı istifa etti. Başbakan Nikola Gruevski ise muhalefetin yasadışı kayıtları yayımlayarak ülkedeki istikrarı bozmaya ve iktidarı itibarsızlaşmaya çalıştığını ileri sürdü.

makedonya_17mayis_4

100 bini aşkın kişi yürüdü

İstifalara karşın tepki dinmedi. 2006’dan bu yana görevde olan Gruevski’nin görevini kötüye kullandığını söyleyen 100 bini aşkın kişi başkent Üsküp’te Hükümet Binası’na yürüdü. Makedonya tarihinin en büyük gösterisi olarak kayıtlara geçen eylemde ortak talep “Hükümet istifa” oldu.

Eylemde ülkedeki Arnavut kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı Kumanovo kasabasına yönelik polis saldırısına ve çıkan çatışmalarda 14 Arnavut kökenli Makedon ve 8 polisin yaşamını yitirmesine de tepki gösterildi.

makedonya_17mayis_7

Devlet eliyle cinayet, 20 binden fazla yasadışı dinleme

Makedonya’da muhalefet lideri Zoran Zaev, şubat ayından bu yana düzenli olarak açıkladığı telefon kayıtlarında son olarak 2011 yılında Martin Neşkovski adlı gencin katledilmesinde hükümetin, İçişleri Bakanı’nın ve istihbarat yetkililerinin doğrudan talimatı olduğuna ilişkin kayıtları yayımlamıştı.

Zaev, hükümetin 20 binden fazla kişiyi yasadışı bir biçimde takibe aldığını ve dinlediğini belgeleriyle ortaya koymuştu. Dinlenenler arasında muhalif isimler, siyasiler, dini liderler ve gazeteciler de yer almıştı.

Sendika.Org, BBC

scroll to top