Home , Haberler , Yüzbinler İstanbul Newroz’unda bir araya geldi

Yüzbinler İstanbul Newroz’unda bir araya geldi

IMG_5211İstanbul: Türkiye ve T. Kürdistan’ında gerçekleşen Newroz etkiliklerinin sonuncusu İstanbul’da gerçekleşti.

İstanbul’da gerçekleşen Newroz “Şengal ve Kobanê’de yanan Newroz ateşi Ortadoğu’yu özgürleştiriyor” sloganıyla Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı’nda yüz binlerin katılımı ile kutlandı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Newroz alanına akın etmeye başlayan kitle sarı, kırmızı, yeşil ve mor renkleriyle miting alanını renga renk yaptı. Ayrıca miting alanında 200 metre uzunluğunda sarı, kırmızı ve yeşil renklerindeki bayrağı elden ele dolaştıran yüz binler, mitin alanın boydan boya dolaştırdı. HDP Milletvekili Levent Tüzel, HDP İl Eş Başkanları Cesim Soylu ve Ayşe Erdem ile HDP MYK ve PM üyeleri, ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Arzu Atabek Çerkezoğlu, DİSK’e bağlı sendika başkanları, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ile çok sayıda kurumun temsilcileri, Rojava’da şehit düşen MLKP savaşçıları Serkan Tosun‚un babası Niyazi TosunSuphi Nejat Ağırnaslı’nın annesi Nuran Ağırnaslı da protokolde yerini aldı. Alanda ESP, Halkevi, Yeni Demokrat Gençlik(YDG), Kaldıraç, Yeni Demokrat Kadın(YDK), Devrimci Demokratik Sendikal Birlik(DDSB), Devrimci Anarşist Faaliyet (DAF) ve Partizan,  gibi kurumlarda bayraklar ve pankartlarını açtı.

Alanda kurulan platformun sağ ve sol tarafına Türkiye Devrimci Hareketi önderlerinden Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş, Mazlum Doğan, Mahir Çayan’ın posterleri asılırken sol tarafına da PKK Lideri Abdullah Öcalan, Kemal Pir ve Zilan (Zeynep Kınacı)’nın posterleri asıldı.

Arama noktasından geçen Partizan kortejine Polis müdahalesi

Abdi İpekçi Spor salonu önünden Partizan, Yeni Demokrat Kadın, Kaldıraç ve Yeni Demokrat Gençlikgibi devrimci örgütler kortej oluşturdu. “Kava’dan Kobanê’ye isyan serhıldan zafer” pankartı açılan partizan kortejinde yürüyüş boyunca, “Newroz prozbe”, “Kobanê’de savaşan TİKKO’ya bin selam”, “Kürt ulusuna özgürlük halk savaşıyla gelecek” gibi sloganlar attılar. Partizan kortejine ve flamalarına olan ilgi gözlerden kaçmazken polisin Partizan’a olan düşmanlığı da bir kez daha görülmüş oldu. Alana giriş esnasında arama yapılmıyordu ancak Partizan korteji geçerken, polisin bir Partizan okurunun çantasını elinden çekerek arama yapmak istemesiyle küçük bir arbede yaşandı. Sonrasında Partizan alanda yerini alarak coşkuyla kutlamalara devam etti.

11060049 1010432922317789 212852566599635261 n 1

“Kobanê’de savaşan TİKKO’ya bin selam”

Alanda Türkiye Komünist Partisi TKP/ML-TİKKO militanları, “Kobanê’de düşene dövüşene bin selam” yazılı pankartı ve ellerinde parti/ordu bayrağıyla giriş yaparak Newroz coşkusunu Kobanê zaferiyle selamladı. “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “İbrahim’den Mehmet’e selam olsun partiye” gibi sloganlar atan militanlara kitlenin de eşlik ettiği görüldü. Militanlar parti bayrağı ve açtıkları pankartla alanda bir yürüyüş gerçekleştirdi.

İlk olarak Newroz Tertip Komitesi adına Erkan Karabay’ın yaptığı açıklamada, “Anadolu’da Mezopotomya’da Ortadoğu’da sömürüye karşı yakılan isyan ve mücadele ateşi Newroz, her yıl bizi barışa daha da yaklaştırıyor. Biz artık barış içinde ve kardeşçe yaşamak istiyoruz. Bundan sonraki Newroz’u Sayın Öcalan ve tüm halklarla kutlayacağız” denildi. Kobanê’den Şengal’den Rojava’dan yükselen Newroz ateşini selamlayarak konuşmasını sonlandırdı.

İstanbul HDP İl Eş başkanları Ayşe Erdem ve Cesim Soylu Newroz’a dair yaptıkları değerlendirmelerden sonra Newroz ateşinin yakılmasının ardından Ulusal Hareket bünyesinde bulunan gençlik örgütleri adına yapılan konuşmada, DBP gençlik meclisleri, DBP Genç kadın meclisleri, DTK gençlik meclisi, Gençlik Kültür Merkezleri, DÖDEF, DEM-YÖM VE MEGAM gibi gençlik örgütlerinin tek çatı altında toplanacağı ve 26 Nisan’da Diyarbakır’da konuyla ilgili kongre toplanacağı duyuruldu.

Gençlik konuşmasını ise Öcalan’ın geçmiş Newroz konuşmalarının yer aldığı sinevizyonun gösterimi takip etti.

Sonrasında sahne alan Grup Munzur“Dağlarda, sokaklarda, fabrikalarda direnenler için “İsyan ateşi” şarkımızı söylüyoruz” diyerek sahnede yerini aldı. Grup Munzur’un sahne performansından sonra ise Öcalan’ın dün Diyarbakır’da okunan Newroz mesajı İstanbullulara okundu.

MKM korusunun enternasyonal marşları seslendirmesinin ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş halklara seslendi. Konuşmasına Kürtçe halkların Newroz’unu kutlayarak başlayan Demirtaş, dün Amed Newroz’unda okunan PKK Lideri Öcalan’ın çağrısının İstanbul Newroz alanında karşılık bulduğunu gördüğünü belirten Demirtaş, “Dün tarihi Amed Newroz’undan sonra Sayın Öcalan’ın barış mesajı bizden önce buraya ulaşmış. İstanbul bu mesajı sıcak yüreğiyle karşılamış. Buradan bütün ezilen halklara milyonlarca yürek olarak, sömürülen, yok sayılan, zulüm altında olan ama onuruyla direnen bütün halklarına selam gönderiyoruz. Zindanlarda direnenlere, Kobanê’de direnenlere, İmralı’da Başkan Apo’ya Newroz selamı gönderiyoruz” diye belirtti.

IMG 5165“Biz milyonlarız sen tek adamsın”

Uzun soluklu bir mücadelenin emekçileri olduklarını belirten Demirtaş, Türkiye’de tarihin yeniden yazılmaya başlandığı bir dönemde olunduğunu söyledi. Newroz’da alanlara çıkan milyonların kimin barıştan, demokrasiden yana olduğunu netleştirdiğini dile getiren Demirtaş, “Bu Newroz kimin demokrasi istediğini kimin diktatörlüğe sarıldığını ispatlamıştır”dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerini eleştiren Demirtaş sözlerine, “Bakmayın öyle “tek adam benim” diyenlere aldanmayın. Sen yalnız tek kalmaya devam edeceksen biz milyonlarız sen tek başınasın. Biz kadını, erkeği, Türkü, Kürdü, Alevisi, Sünnisi, Ermenisi, Çerkezi ile milyonlarız, sen teksin. Giderek yalnız kalmaya devam edeceksin. Bu dünya Sultan Süleyman’a kalmadı sana mı kalacak” diye devam etti.

“Siz isteseniz de istemeseniz de bu ülkede barış olacak”

Konuşmasında 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere de değinen Demirtaş, “7 Haziran bizim geleceğimizi, torunlarımızın bu vatanda nasıl yaşayacağının belirleneceği gündür. Kucaklaştığımız ve kardeşleştiğimiz bir gelecekten yana mı olacağız yoksa tek adam diktatörlüğüne mi mahkûm olacağız. Ülkemizin ezilenlerinin barışını kurma zamanıdır. Sandıktan çıkan sonuç barışa hizmet edecek. Söylemleri açıklamaları izliyorsunuz. “Demokrasiden yana barıştan yana hiçbir adım atmayacağız” diyorlar. Asla ama asla korkuya, paniğe gerek yok. Ülkeyi yönetenler barış istemiyor diye savaş isteyecek halimiz yok. Onlar istese de istemese de barışı sağlayacağız. “10 madde olmaz” diyenler, “anadil olmaz” diyenler, siz isteseniz de istemeseniz de bu ülkede barış olacak. Ve barış senin iki dudağının arasında değil. Barışı arayanlar gençlerin gözündeki ışığa, anaların dilindeki dualara baksınlar. Biz barışı ve demokrasiyi herkesten fazla istediğimiz için AKP’yi durduracak tek güç olduğumuz için bize saldıracaklar. Ama bu saldırılara karşı sükûnetle akıllıca cevap vermek lazım. Provokasyonlara asla pirim vermeyin” diye konuştu.

“HDP vicdanın sesidir”

HDP’nin ezilenlerin, yoksulların, kadınların, gençlerin kendini iktidara taşıma aracı olduğunu kaydeden Demirtaş, HDP’nin aynı zamanda gerçek bir halk demokrasisi kurma aracı olduğunu söyledi. Demirtaş halka seslenerek, „Sizler bu iş olur dediğiniz müddetçe biz size layık olacağız. Görkemli bir zaferi bütün halklara armağan edeceğiz. HDP’nin AKP diktatörlüğünü durdurma iddiası Türkiye’nin her yerinde yankı buluyor. Dün yüzlerce aydın sanatçı neden HDP’nin yanında olunması gerektiğini ifade ettiler. Onlara selamlarımı sunuyorum. Sandıkları sizin gibi aslanlara emanet edeceğiz ki kediler yaklaşamasın. Her sandıkta özel olarak çalışma yapmamız lazım. Bu güne kadar gitmediğimiz kim varsa bizi yanlış anlamış ya da bizim yanlış anlattığımız ne varsa, ya da bize karşı eleştirisi olan kim varsa onlara gitmemiz onlarla gönül köprüsü kurmamız lazım. Madem birlikte eziliyoruz, madem bizler alın terimizle üretiyoruz, madem bizler emeğimizle bu ülkeyi kalkındırıyoruz. Neden biz yönetmeyelim diyeceksiniz. İşte HDP bütün Türkiye’ye bunun imkânını sunuyor. Gittiğiniz her yerde partimizin Türkiye’nin önünü açacak politikalarını anlatırsanız, temas ettiğiniz herkes HDP’nin yanında yer alacaktır. HDP artık vicdanının, Türkiye’de demokratik kurtuluşun sesidir. 7 Haziran’da büyük bir zaferi haklarımıza armağan edeceğiz.“ dedi.

IMG 5367

“IŞİD barbarlığı da AKP barbarlığı da Newroz aydınlığında yok olacak”

Alandaki yüz binlere “7 Haziran için İstanbul hazır mı çalışmaya?” diye soran Demirtaş, alandan hep bir ağızdan yükselen “evet” yanıtını aldı. Demirtaş konuşmasına, “Siz hazırsanız kazanacağız. Önümüzde ne Kenan Evrenin faşist barajları ne de AKP’nin dikta barajı dayanamaz. Halk sel olmuş akıyorsa barajlar dayanamaz. 7 Haziran demokrasi zaferimizin ilanı olacak. 7 Haziran aynı zamanda solun, işçinin emekçinin zaferi olacak. Sizin yaktığınız Newroz ateşi Ortadoğu’yu aydınlatacak. IŞİD barbarlığı da AKP barbarlığı Newroz aydınlığında yok olacak. 2016 Newrozu’nda burada toplandığınız da artık barışın kendisinden barışın tadından bahsedeceğiz. Kazlıçeşme Meydanı bugün yine tarih yazarak Amed’i kıskandırdı. Onlarda kusura bakmasından ama burası da ezilenlerin kentidir” dedi.

Newroz programı son olarak Kawa’nın seslendirdiği ezgiler eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

scroll to top