Home , Haberler , Mannheim ProMigra Derneği’nin Açılış Şöleni Gerçekleşti

Mannheim ProMigra Derneği’nin Açılış Şöleni Gerçekleşti

MANNHEİM|22.11.2021| Uzun bir süredir Mannheim ve çevresinde çalışmalarını yürüten ProMigra Derneği Mannheim-Hochstätt’deki yeni lokalinin açılışını coşkulu bir şölenle gerçekleştirdi.
Avrupa´da yaşayan göçmenlerin demokrasi, sosyal, kültürel ve sanatsal mücadelesinde önemli bir yerde duran ve bu alandaki çalışmalarını 10 yılı aşkın bir süredir kesintisiz devam ettiren ProMigra Derneği „ Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşcesine „ şiarıyla dün (pazar) üye ve dostlarıyla buluştu.

Etkinlikte demokratik kurum ve kuruluşların yanı sıra bir çok sanatçı ezgi ve marşlarıyla dayanışma gösterdiler. Dernek adına yapılan açılış konuşmasında, kollektif bir emek sonucu ortaya çıkan bu kurumun Mannheim ve çevresindeki tüm demokratik güçlerle birlikte çalışma yürütmeyi amaçlandığı ve demokrasi mücadelesinden önemli kazanımlar elde edileceğinin umudu dile getirdi.

Avrupa’da yükselen ırkçılığa ve buna karşı daha güçlü örgütlenmesi gereken demokratik ve devrimci dayanışma ve birliğe dikkat çeken MLPD’nin yanısıra, ATİK eşbaşkanı da Avrupa’da son süreçte emperyalist politikaların sonucunda savaş ve ekonomik yıkımlardan dolayı artan göçe dikkat çekti. Bu süreçte uygulanan mülteci politikasının yaşanan sorunları ve bunun bir yansıması olarak da günden güne artan ırkçılık konusuna vurgu yaptı ve ProMigra derneğinin ırkçılığa karşı, göçmenlerin ekonomik, akademik mücadelesinde önemli bir mevzi olduğunu ve sahiplenmesi gerektiğini söyledi.

Yine ProMigra derneğiyle uzun süredir çalışmalar yürüten ve desteğini eksik etmeyen Die Linke’den Gökay Akbulut’da, ortak mücadelenin önemine vurgu yaparken, Almanya’da oluşturulması planlanan yeni koalisyonun asgari ücret konusundaki politikalarını eleştirdi ve artan işsizliğe, yoksulluğa dikkat çekti. ATİK’in de içinde yer aldığı Avrupa Demokratik Güç Birliği adına yapılan konuşmada ProMigra derneğinin attığı bu adıma dikkat çekerek, birlik mücadelesine vurgu yapıldı.

Açılış şölenine dayanışmada bulunan sanatçılardan Hozan Qamber’in türkü ve klamlarıyla başlayan program, yıllardır ATİK´in düzenlediği etkinlerinde dayanışmasını eksik etmeyen Ozan Rençber, Hasan Sağlam ve Onur Olgun’un ezgileryile devam etti. Akın Demircioğlu ve KAGEF-Frankfurt Derneği bünyesinde çalışmalarını yürüten Emrah ve Taylan’ın dinletilerinin arından açılış şölenindeki çoşku Grup Umuda Haykırış’ın ezgi ve marşlarıyla zirveye çıktı.

Pek çok üye ve taraftarların büyük emek ve desteğiyle gerçekleşen etkinlik başarılı bir şekilde sonuçlandırıldı.

 

 

 

scroll to top