Home , Avrupa , Zürih’te „Ecevit Piroğlu Serbest Bırakılsın“ Eylemi

Zürih’te „Ecevit Piroğlu Serbest Bırakılsın“ Eylemi

İSVİÇRE|26.09.2022| Türk devletinin baskıları sonrası bulunduğu Sırbistan’da 25 Haziran 2021’de tutuklanarak cezaevine gönderilen Türkiyeli devrimci Ecevit Piroğlu’nun serbest bırakılması için İsviçre’nin Zürih kentinde bir eylem düzenlendi.

Düzenlenen eylemde Ecevit Piroğlu’nun maruz kaldığı hukuk dışı muameleyi protesto etmek ve temel hak ve özgürlüklerine kavuşmak için 2 Haziran 2022’den bu yana süresiz açlık grevinde olduğuna dikkat çekildi.

Ecevit Piroğluna Özgürlük İnisiyatifi’nin çağrısıyla Stufacher meydanında düzenlenen eyleme Birleşik Devrimci Mücadele (BDM) ve Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) bileşenleri’de katılarak destek verdi.

Ecevit Piroğlu’nun bir an önce serbest bırakılmasının talep edildiği eylemde İnisiyatif adına açıklama okundu.

Yapılan açıklamada Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ecevit Piroğlu’nun Türkiye’ye iade edilmesi için Sırbistan’a baskı yapmak amacıyla 17 Haziran’da Sırbistan’a geldiği belirtildi. Bu ziyaretin Sırbistan hükümetinin ticari, diplomatik ve askeri çıkarları için Ecevit Piroğlu’nu kurban etme olasılığının güçlendirdiğine dikkat çekilen açıklamanın devamında bu durumun insan haklarına aykırı olarak uluslararası hak ihlaline yol açtığı belirtildi.

Almanca metninin okunmasıyla devam eden eylem Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi olarak Belgrad’ta iade duruşmasının yapılacağı 30 Eylül’e kadar eylemlerinin süreceği belirtildi.

Eylem devrimci dayanışmanın ortaklaştırılması çağrılarının yapıldığı sloganlarla sonlandırıldı.