Home , Avrupa , Londra Merkezde Cizre İçin İnsan Zinciri -Video-

Londra Merkezde Cizre İçin İnsan Zinciri -Video-

Türk Devleti’nin T.Kürdistanı’na yönelik saldırıları ve Cizre katliamını protesto etmek amacıyla başkent Londra’da yapılan protesto gösterileri devam ediyor.

insan-zinciri10-768x513

Üç gündür İngiltere Başbakanlık binası önünde yapılan eylemlerden sonra bugün de aynı amaçla Londra merkezde yüzlerce insanın katılımıyla oluşturulan ‘insan zinciri’ eylemi yapıldı.


Bugün öğlen saatlerinde Britanya Demokratik Güçbirliği çağrısıyla İngiltere başbakanlığı önünde bir araya gelen yüzlerce kişi Türk devletini protesto etti. Portesto gösterisinde insanlar elele vererek yüzlerce metre uzunlukta insan zinciri oluşturdu.

Üzerlerinde ‘Britanya, Türk devletini desteklemekten vazgeç’ , ‘Türk devleti Kürtleri katlediyor’ gibi yazıların ve Türk devletinin vahşetini gösteren fotoğrafların bulunduğu onlarca metre uzunluğundaki pankartlar açıldı. Bir süre başbakanlık binası önünde bekleyen kitle daha sonra merkeze doğru yürüyüşe geçti. Hafta sonu olmasından kaynaklı çok kalabalık olan Londra merkezi protesto eylemine yoğun ilgi gösterdi. Çok sayıda polisin de kitle ile beraber yürüdüğü eylemde yukarıdan da helikopter eylem boyunca çekim yaptı.
Sık sık ‘Terörist Türk Devleti’, ‘Türk devleti Kürtleri katlediyor’ şeklinde sloganlar atan kitle meşhur Picadilly meydanında tüm meydanı kaplayacak şekilde bir daire oluşturdu. Burada yapılan konuşmalarda Türk devletinin Cizre’ye yönelik vahşi saldırıları hakkında bilgilendirmeler yapılırken, uluslararası kamuoyunun bu vahşete karşı ses çıkarması istendi. Britanya hükümetine de çağrı yapan eylemciler Türk devletini desteklemekten vazgeçmeye çağırdı.

Picadilly meydanında eylem devam ederken, bir kişinin ‘kurt’ işareti yaparak provakasyon girişimi gençlerin sağduyulu bir şekilde genci eylem yerinden uzaklaştırmasıyla önlendi.

Yine Picadilly meydanında eylem devam ederken iki katlı kırmızı otobüs bir polis aracına çarptı. Kaza sonucunda otobüsün ön camı tümden kırılırken yaralanan olmadı.

Haber/foto: Telgraf Gazetesi

scroll to top