Anasayfa , Avrupa , Lice halkına yapılan saldırı Basel’de protesto edildi.

Lice halkına yapılan saldırı Basel’de protesto edildi.

Resim 01BASEL|30-06-2013| Lice’de açılan ateş sonucu yaşamını yitiren, Medeni Yıldırım’ı anmak ve Faşist TC devletinin bu alçakça saldırısını protesto etmek için, 29.06.2013 Cumartesi saat 17.00’ de İsviçre’nin Basel kentinde eylem gerçekleştirildi.

“Her Yer Lice, Her Yer Direniş’’ sloganıyla bir araya gelen göçmen Türkiye ve Türkiye Kürdistanlılar Faşist devletin gerçek yüzünün, “Savaş değil, barış istiyoruz” diyen Kürt köylülerine jandarma tarafından açılan ateş sonucu, Medeni Yıldırım yaşamını yitirmiş, 3’ü ağır, 9 kişide yaralanmıştır.

Protesto eylemine yaşamını yitiren, Medeni Yıldırım şahsında demokrasi şehitleri için yapılan saygı duruşuyla başladı.

Kürt Halk Meclisi adına yapılan konuşmada “Devletin Bariş sürecine uymadığını ve bunu yıllardır devam ettiğini, simdide karakollar yaparak Kürt halkına gözdağı verdiğini sanan devlet Kürt Halkının asla boyun eğmeyeceğini ama barış için her şeyi yapacağını Barışı bozan taraf olamayacaklarını, gerillaların çekilmesini fırsat bilen devletin bilmeli ki her Kürt gerilladır. Her an için ayağa kalkar ve dağlara çıkar” diyerek sözlerini bitirdi.

Yapılan protesto mitingine, İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) olarak destek verdik. Destek veren devrimci kurumlardan Partizan’da eylemde bir konuşma gerçekleştirdi.

Partizan açıklamasında, Faşist TC devleti AKP hükümeti eliyle bir yandan “çözüm süreci” adı altında “barış havarisi” kesilirken öte yandan T. Kürdistanı’nı karakollarla, barajlarla, korucularla kuşatmaya devam ediyor. 26 Haziran’da “akil insanlarıyla” bir araya gelen Erdoğan, bu katliamın, bu saldırının bizzat emrini vermiştir. “Çözüm süreci” boyunca adım atmayan, “tek dil, tek din, tek, millet” tekerlemesini sürdürmektedir. Bu açıkça karakol inşaatına karşı “Savaş değil, barış istiyoruz” diyen Kürt köylülerinin jandarma tarafından katledilmesine verilen emirdir. Bu açıklamalar, Kürt ulusunun kan ve can bedeli mücadelelerle kazandığı haklara saldırıdır. Bu gerillanın çekilmesini fırsat bilip, Kürdistan’ı cendereye alma çabasıdır.

Ancak dün akşam saatlerinden itibaren Gezi direnişi ile birlikte 1 aydır sokaklarda olan halkın “Diren Lice” sloganıyla sokağa dökülmesi devletin ve kanlı medyasının tüm bu oyunlarını boşa çıkaracaktır” “Yaşananların hesabı elbette verilecektir. Halkımıza yönelik hiçbir saldırı cevapsız kalmayacaktır. Kürt halkının imha, inkâr ve asimilasyona karşı direnişi bugüne kadarki en azgın saldırılara karşın bitirilemedi ve kuşku yok ki direniş bundan sonra da devam edecek ve katil devlet döktüğü her kan için halkımıza hesap verecektir! Şehîd Namirin!” sloganlarıyla sonlandırdı konuşmasını

Protesto eyleminde sık sık Kürdistan Faşizme Mezar Olacak, Şehit Namirin, Yaşasın Devrimci Dayanışma, sloganlarıyla son buldu.