Anasayfa , Avrupa , Kultur Fabrik açıldı: “Kitlelere hizmet etmenin ve mütevazi üretimlerin adresi olsun!

Kultur Fabrik açıldı: “Kitlelere hizmet etmenin ve mütevazi üretimlerin adresi olsun!

İSVİÇRE|17.06.2018|İsviçre’de dün açılışı gerçekleştirilen Kultur Fabrik’e mesaj yollayan Turgut Kaya “Kitlelere hizmet etmenin ve mütevazi üretimlerin adresi olsun!” derken, Demir Çelik de “Barışa, özgürlüğe ve özgür yaşama vesile olması dilekleriyle” sözleriyle konuşma yaptı.
Zürih: İşçilerin, öğrencilerin, çocukların, kadınların, göçmenlerin ve LGBTİ+ bireylerin kendilerini ifade edebilip, çalışmalar yürütebileceği; ben, sen, o değil, biz diyebilme gereksiniminin ürünü olan Kultur Fabrik açıldı.
Uzun soluklu ve meşakkatli bir sürecin ardından 16 Haziran tarihinde açılışını gerçekleştiren, Kultur Fabrik Zürih’te kültür sanat çalışmalar yürüterek farklı, bir o kadar da içten bir yer olarak faaliyetine başladı. Açılış programı birinci kongresine kadar üyelerinin de onayı ile seçilen yürütme kurulu adına yapılan konuşma ile başladı. Açılış konuşmasında esas olarak Haziran ayında tarihsel geçitlerden olan 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinden, 16 Haziran 2015’te Mercan’da katledilen 17’lerden, Gezi isyanından bahsedildi.
Yine açılış konuşmasının devamında İsviçre’de ATİK’le çalışmalar yürüten kadın, gençlik ve bağlı komitelerin kolektif ruhla Kültür Fabrik’e emeği geçen tüm aktivistlerin merkezi çalışmalarında olan 24 Haziran seçimleri, Turgut Kaya ve Hıdır Gönek’e Özgürlük kampanyası üzerine konuşmalar yapıldı. Kultur Fabrik’in kuruluş aşamasında emeği ve aynı zamanda buranın üyesi olan Hıdır Gönek ve Türkiye’ye iadesi çıkartılan ve 31 Mayıs’tan belli açlık grevinde olan Turgut Kaya’nın özgürlükleri için örgütlenen etkinliklere duyarlılık çağrısı yapıldı.

Turgut Kaya “Kultur Fabrik kitlelere hizmet etmenin bir aracı olsun”

Açılış için yollanan Luzern Meclisi, Fransa ATİK Komitesi, Vorarlberg Tohum Derneği ve Turgut Kaya’nın dayanışma mesajları okundu.
Turgut Kaya mesajında Avrupa’da artan saldırılara, Türkiye’de OHAL adı altında faşizan uygulamalara ve ATİK içinde yaşanan sıkıntılara karşı süreçten daha güçlü bir şekilde çıkmak gerektiğine vurgu yaptı, “Bulunduğunuz alanda geçmişin onlarca yıllık deneyimine dayanarak yeni bir mevzi açmanız bunu gösteriyor” dedi. Mesaj “açılışını yaptığınız kurum yarınlar için kitlelere hizmet etmenin, onlardan öğrenmenin ve elbette mütevazi üretimler yapmanın bir aracı olsun” sözleri ile son buldu.

Demir Çelik “Barışa, özgürlüğe ve özgür yaşama vesile olması dilekleriyle”

Açılışta konuşma yapan HDK/A Eşsözcüsü Demir Çelik “Kultur Fabrik açılışını devrimci duygularımla selamlıyorum. Barışa, özgürlüğe ve özgür yaşama vesile olması dilekleriyle” diyerek konuşmasına başladı. “Açlık grevi direnişinde bulunan Turgut Kaya yoldaşımızı ve onun şahsında bütün direniş simgesi olan yoldaşları ve yol arkadaşlarımızı saygı ile selamlıyorum” dedi. Önemli ve zor bir süreçten geçildiğinin, bu zor sürece karşı yarına dair umudun yükseldiği ve 24 Haziran seçimlerinin sonucu ne olursa olsun kazananın halklar olacağı vurgusu ile konuşmasını sonlandırdı. ATİK Eşbaşkanı Zeynep Çalışkanın konuşmasının ardından İDHF ve SKB temsilcileri de Kultur Fabrik açılışına katılarak konuşma yaptı. Devrimci dayanışma ruhu ile Kultur Fabrik açılışını selamlayan kurumlar ileriki süreçlerde ortak çalışmalarda buluşma ve dayanışma mesajları ile konuşmalarını sonlandırdı. Aufbau, HDK/İsviçre, Alevi dernekleri de temsili katılımlarla Kultur Fabrik açılışını onurlandırdı.
İsviçre’de alternatif radyoculuk anlayışı ile hareket eden Radyo Lora ve İspanyol devrimci gazeteci Nekane de dayanışma konuşmaları ile Kultur Fabrik açılışına katıldı.

“ATİK İsviçre, Yeni Kadın ve YDG çalışmaları birlikte göğüsleyecek”

İsviçre’de ATİK çatısı altında faaliyet yürüten bileşenlerin katılımının yanı sıra ATİK İsviçre Komitesi de Kultur Fabrik açılışında bir konuşma yaptı. Açıklamada “Kolektif emekle örülen yeni emek mevzisi olarak Kultur Fabrik, YDG, ATİK İsviçre Komitesi ve Yeni Kadın ile Zürih’te kültür sanat çalışmalarını birlikte göğüsleyecek” denildi.
Açılış konuşmaların ardından etkinlik müzik dinletisi ile devam etti. İtalyanca ezgileri ile Lila’nın seslendirdiği Ciao Bella ve Türkçe ezgilerle kültürel program gece geç saatlere kadar devam etti.