Home , Avrupa , Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya 45. Ölümsüzlük Yılında Anıldı

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya 45. Ölümsüzlük Yılında Anıldı

HABER MERKEZİ |20.05.2018| Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ölümsüzlüğünün 45. yılında Avrupa’da gerçekleştirilen merkezi etkinlikle anıldı. Avrupa’da uzun dönemdir gerçekleştirilen  anma etkinliği bu yıl da Ludwigshafen’da başta halk savaşında şehit düşenler olmak üzere ve son süreçte de şehit düşen Nubar Ozanyan, Serdar Can, Güzel Ana gibi birçok devrim ve demokrasi şehitlerinin görselleriyle donatılmış salonda gerçekleştirildi.

Cumartesi günü (19.05) saat 15’30 da açılış konuşması ve saygı duruşuyla etkinlik başladı. Avrupa’nın farklı şehirlerinden bir araya gelen binlerin katılımı ile coşkulu başlayan etkinlik Partizan Sanat Topluluğu’nun Kaypakkaya Destanı adlı şiir, müzik, tiyatro vb. dalları içinde bulunduran geniş konseptli kültürel sunumuyla devam etti. Kaypakkaya ile ilgili bölümde salonda bulunan gençler sık sık ‘’Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya’’, ‘’Marks Lenin Mao, Önderimiz İbo Savaşıyor TİKKO’’, ‘’İbrahim’den Mehmet’e selam olsun Parti’ye’’ gibi sloganlar attılar. Büyük beğeniyle sonlandırılan gösterinin ardından sahneye ICOR-MLPD temsilcisi Monika Gärtner-Engel Çıktı. İCOR  temsilcisi  kitleyi selamladıktan sonra emperyalist saldırganlığın geldiği durum üzerine konuştuktan sonra konuyu ATİK aktivistlerinin tutuklanmasına bağlayarak kamuoyu oluşturmanın yanı sıra dayanışmanın ve birlikte mücadele etmenin bir sonucu olarak beş kişinin dışarıdan yargılanacağını, mücadelenin tüm aktivistler serbest kalana kadar devam etmesi gerektiğini vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı. Ardından sahneye Ermeni ezgilerini seslendirmeleriyle tanınan Collectif Medz Bazar çıkarak çaldıkları ezgilerle kitleye halay çektirdi. Collectif Medz Bazar’ın ardından sahneye seslendirdikleri Kürtçe eserlerle tanınan Koma Berxwedan sahne alarak Kürtçe seslendirdikleri ezgi ve marşları coşkuyla sahneledikten sonra etkinliğe ara verildi. Özgür Gelecek ve Partizan stantlarının dışında birçok devrimci, demokrat kurum tarafından kurulan stantlarda başta kitaplara olmak üzere yoğun ilgi vardı.

‘‘İsrail siyonizmini kınıyoruz!’’

Yaklaşık 20 dakikalık aranın ardından etkinlik panel sunumuyla devam etti. Panelde konuşmacılar arasında yer alması gereken Salih Müslim bürokratik engellerden dolayı video bağlantısıyla etkinliğe katılanlara mesajını iletti. Salih Müslim’in ardından söz Av. Ercan Kanar’a verildi. Ercan Kanar konuşmasında İbrahim Kaypakkaya’yı Antep yöresinde birkaç kez gördüğünü ve ondan etkilendiğini belirtti. Seçimlere ilişkin konuşmasına devam eden Kanar, seçimlerin hukuksal anlamda bir meşruluğunun olmadığını, kitlelerde seçimlere dair bir umutsuzluğun olduğunu ama hiçbir şeyin geç olmadığını tam tersine AKP-Erdoğan kliğine karşı Demirtaş’ın ve HDP’nin desteklenmesi gerektiğini belirtti. Av. Ercan Kanar’ın ardından sözü alan HDP Mv. Tuğba Hezer başta İbrahim Kaypakkaya olmak üzere tüm devrim şehitlerini selamladı. Hezer konuşmasında Avrupa’da ne yapılabilir sorusuna hitaben Avrupa’da oy verme hakkına sahip olanların içinde oy verenlerin bu hakka sahip olanların yarısından az olduğunu belirtti. HDP’nin demokratik anlamda tek seçenek olduğunu ve kesinlikle desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Son olarak konuşan Partizan temsilcisi sözlerine İsrail siyonizminin Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği katliam- ve saldırıları kınayarak ‘’Kudüs Filistin, Filistin Kudüs’tür’’ dedi. İbrahim Kaypakkaya’nın yaşamından bahseden temsilci konuşmasını Partizan’ın seçimlere ilişkin açıkladığı tavrını kitleye anlatarak sonlandırdı.

Panelin ardından sinevizyon gösterimi yapılarak etkinliğe Rojava’dan gönderilen TKP/ML-TİKKO Rovaja Komutanlığı’nın hazırladığı video izletildi. Alkışlarla selamlanan video büyük ilgi gördü.

Umuda Haykırış’ta Yetiş Yalnız Sahnedeydi

Panel bölümünün sonlandırılmasıyla birlikte kültürel etkinlik Grup Umuda Haykırış’ın sahne almasıyla devam etti. Sahneye devrimci sanatçı ve TİKKO gerillası olarak ölümsüzleşen şehit Yetiş Yalnız’ın posteriyle çıkan grup, yakın zamanda çıkardıkları ‘’Susma’’ albümlerinden marş ve türküleri paylaştılar. Salonda bulunan gençler bazı bölümlerde sloganlarıyla kitleye çoşkulu anlar yaşattı. Grup’un sunumlarının sonuna doğru çalıp söyledikleri parçalarla kitle halaya durdu. Grup Umuda Haykırış’ın ardından sinevizyon gösterimine devam edildi. Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri’nin etkinliğe ulaştırdıkları video mesajlar duygu dolu anlar yaşattı. Daha sonra sahne alan ve Karadeniz eserlerini ustaca seslendirmesiyle tanınan Erdal Bayrakoğlu, seslendirdiği türkülerle kitle tarafından ilgiyle izlendi. Erdal Bayrakoğlu da gösterinin sonuna doğru söylediği ezgilerle kitleye uzun süre halay çektirdi.

Çeşitli devrimci, demokrat kurumlar etkinlğin anlamına uygun dayanışmayı geliştiren mesajlar ilettiler.

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya, ölümsüzlüğünün 45. Yılında düzenlenen ve başarıyla gerçekleştirilen etkinlikle anıldı.