Home , Avrupa , Koblenz’de ‚1937-38 Dersim Soykırımı‘ Üzerine Söyleşi

Koblenz’de ‚1937-38 Dersim Soykırımı‘ Üzerine Söyleşi

Koblenz |24.03.32018|  Enternasyonal Kültür Merkezi 22.04.2018 tarihinde, müzisyen ve yazar Hasan Sağlam‘ la, ‚1937-1938 Dersim soykırımı‘ konulu bir söyleşi düzeledi. Söyleşiye başlamadan önce 103. yılına yaklaşan Ermeni soykırımı şahsında, dünyada soykırıma maruz kalmış tüm halklar adına ve yine başta Efrin olmak üzere, ulusal ve sosyal kurtuluş mücadelesinde, devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşenler anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.
Saygı duruşunun ardından sözü sanatçı Hasan Sağlam aldı. Hasan Sağlam sunumuna, Dersim soykırımı öncesi Osmanlıdan günümüze Devletlerin, Kürdistan bölgesine yaklaşımı ve Kürtlere yönelik politikasını anlatarak, tarihsel bir anlatımla başladı. Araştırmalarından ve romanlarından örnekler sunarak akıcı bir anlatımla söyleşinin ilk bölümü bitirildi.

Kısa bir aranın ardından söyleşinin ikinci bölümü soru, cevap ve tartışma bölümü ile devam etti. Tartışmaların sonucu, faşist TC devletinin soykırımcı zihniyeti günümüze kadar devam ettiği, ezilen tüm mazlum halkların örgütlenmekten başka bir silahı olmadığı vurgulandı.

Söyleşinin son bölümünde Hasan Sağlam, Dersim klamları ve direniş türkülerini tüm dinleyicilerle birlikte söyledi. Etkinlik katılımcılar tarafından olumlu değerlendirildi.

scroll to top