Home , Haberler , Kobanê’de yerel yönetim kadınların öncülüğünde güçleniyor

Kobanê’de yerel yönetim kadınların öncülüğünde güçleniyor

KOBANÊ|30.10.2017|Adeta küllerinden yeniden doğuşu yaşayan Kobanê’de, inşa çalışmaları ilmek ilmek örülüyor. Belediyenin öncülük ettiği çalışmalarda şimdiye kadar birçok yer yeniden kuruldu.

YPG ve YPJ güçleri tarafından 26 Ocak 2015’te DAİŞ çetelerinden kurtarılan Kobanê’de yeniden inşa çalışmaları devam ediyor. Dört kadın öncülüğünde 1 Mart 2015’te kurulan Kobanê Kantonu Belediyesi’nde şuanda 23 kadın çalışıyor.Şimdiye kadar Şêran, Til Xezal, Sirîn, Çelebî ve Bêndir ilçelerinde belediyenin merkezleri kurulurken, halka hizmet ulaştırabilmek için büyük bir çaba sarf ediliyor.

Kobanê’de yeniden inşa devam ederken belediyenin buna katkısı oldukça büyük. Caddeler ve sokaklar düzenleniyor, yeni iş yerleri inşa ediliyor. Belediye şimdiye kadar akademi, dükkanlar, su kanalları, park ve asayiş birimlerini kurdu.

‚Kobanê daha da güzelleşecek‘

Belediyenin dış işlerinden sorumlu Madlên Kalî, şimdiye kadar bir çok proje hayata geçirdiklerini belirterek, çatışmalı süreçte anne ve babasını kaybetmiş çocuklar için de özel projeler üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Kobanê’de yeniden inşa çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini söyleyen Madlên, önümüzdeki süreçlerde Kobanê’yi daha da güzelleştireceklerini kaydetti.

‚Kadınlar yine en önde duruyor‘

Medlên, „Yol yapım çalışmalarımız öncelikli görevlerimiz arasında yer alıyor. Şimdiye kadar birçok yeri inşa ettik. Kürt kurumları bizlere bu süreçte çok yardımcı oldu. Heyva Sor a Kürdistan’ın katkıları bizlere çok oldu. Birçok yerin inşası için bizlere çok yardımcı oluyorlar. Kadınlar olarak nasıl ki savaşın en yakıcı dönemlerinde en ön saflardaki yerimizi almışsak şimdi de yeniden inşa için en önde yer alarak elimizden geleni yapıyoruz“ dedi. (jinnews)